O Refi

Redaktorka i fotoreporterka serwisu POLONIA SPORT, od września 2014 do lipca 2015 moderatorka audycji Radia Polonia Sport.

Każdy ma swój Mount Everest

Jak głęboki sens ma to zdanie, będące jednocześnie mottem tegorocznej wyprawy Janusza Radgowskiego, doświadczamy sami każdego dnia. Bo przecież każdy z nas napotyka w swoim życiu sytuacje i problemy, które na pierwszy rzut oka, wydają nam się nie do pokonania.

radgowskiO Januszu wiadomo już bardzo dużo, także to, że jego Mount Everest jest naprawdę wysoki, a droga na jego szczyt niezwykle uciążliwa.
Czego nie wiedzą o nim ci, którzy nie mieli okazji poznać go osobiście?
Ze to niezwykle skromny człowiek, który, mimo ułomności wlasnego ciała, posiada ogromny hart ducha i cele, do których realizacji uparcie dąży. Janusz emanuje nadzieją, miłością bliźniego i bezprzykładną wolą walki mimo niepełnosprawności. Czytaj dalej

Strzał w dziesiątkę, czyli 6.wiosenny biathlon śląskiej IPA w Chorzowie.

bia.2 neu2. maja przy strzelnicy EMJOT w Chorzowie powitało nas słońce. Co prawda nieśmiało, zza chmur, ale jednak. Ale nie o zjawiskach meteorologicznych chcę Wam opowiedzieć, a o sportowym wydarzeniu, które już na trwałe wpisało się w kalendarz imprez śląskiej grupy IPA. O biathlonie. Ze to bieganie i strzelanie, wiedzą wszyscy. W Chorzowie dochodzą do tego konkurencje sprawnościowe, jak rzut atrapą granatu do celu, skok w dal z miejsca, pchnięcie kulą. I nowość – pompki. Czytaj dalej

Z wizytą u Jurajskiego Zbója

zawiercie 1 kl.zawiercie 2 geschnDziałalność Stowarzyszenia Zbója Szczyrka zatacza coraz szersze kręgi. Fama o imprezach charytatywnych organizowanych przez tę grupę pozytywnie zakręconych osób roznosi się przede wszystkim dzięki tym, którzy mieli okazję uczestniczyć w Biegach po Serce Zbója Szczyrka. Cztery letnie i jedna zimowa edycja szczyrkowskiego Biegu to naprawdę spory dorobek. Nic więc dziwnego, że i inne miasta decydują się na organizację tego typu imprezy. Bo takie wydarzenia mają wiele zalet – z jednej strony to pomoc naprawdę potrzebującym – chorym dzieciom, z drugiej – integracja środowiskowa i wspólna zabawa na świeżym powietrzu.

zawiercie 3 kl.Zawiercie, urocze miasto na skraju Jury Krakowsko – Częstochowskiej, dołączyło do zbójowej rodziny i 28 września 2014 roku zorganizowało pierwszy Bieg po Serce Jurajskiego Zbója. W tę piękną jesienną niedzielę w parku im. Adama Mickiewicza zebrali się mieszkańcy miasta i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Zbója Szczyrka, żeby wspólnie pobiegać, a jednocześnie zebrać pieniądze na pomoc małemu, choremu Kamilowi. Wśród biegaczy i spacerowiczów widziałam znajome twarze tych, którzy ściśle współpracują również z Polonią Austriacką.

Na trasie biegu – tradycyjnej pętli, którą można było pokonać dowolną ilość razy, zależnie od kondycji, znaleźli się m.in. przedstawiciele klubów sportowych z Zawiercia, IPA Katowice, miasta Szczyrk i duża grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ci ostatni dziarsko maszerowali z kijkami, dając dowód na to, że aktywność sportowa możliwa jest w każdym wieku, trzeba tylko chcieć.

zawiercie 6 kl.Wśród młodzieży bardzo popularnym sposobem zdobywania kolejnych serduszek za każdą zaliczoną pętlę były rolki, najmłodsi pokonywali trasę w wózkach dziecinnych lub „na barana” u taty albo mamy. Czytaj dalej

Z Będzina do Wiednia śladami polskiej husarii.

B1 kl.neu_newUroczystości dożynkowe na Kahlenbergu to bodaj najważniejsza impreza w kalendarzu wydarzeń austriackiej Polonii. Od 17 lat, za sprawą Wiener-Krakauer Kulturgesellschaft w pierwszą niedzielę września na to wiedeńskie wzgórze ciągną tłumy Polaków mieszkających w Austrii, jak i polskich i zagranicznych turystów.
A okazja do spotkania jest niezwykle ważna – to stąd, 12. września 1683 roku wojska sprzymierzone pod wodzą polskiego króla Jana III. Sobieskiego uderzyły w armię osmańską, uwalniając w ten sposób Wiedeń spod okupacji tureckiej. Swiętować tę rocznicę można na różne sposoby. Także na sportowo. Współorganizator kahlenberskich dożynek, Stowarzyszenie Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria, wraz z Ośrodkiem Kultury, Rozwoju i Promocji ze Szczyrku  po raz drugi zaprosili sportowców amatorów do wzięcia udziału w Biegu Odsieczy Wiedeńskiej. Oprócz rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, uczestnicy biegu uczcili także 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, stad też druga nazwa tegorocznego biegu – Bieg Integracyjny. Czytaj dalej

Sport, zabawa i otwarte serca, czyli 4. Bieg po Serce Zbója Szczyrka

Bieg po Serce Zbója Szczyrka fot 1Z ulicy Beskidzkiej zbój Szczyrek patrzy na pusty jeszcze, zalany slońcem Plac Sw. Jakuba. Nie widać spacerowiczów, stoją jedynie kolorowe namioty i scena, zapowiedź tego, co w tę niedzielę, 6. lipca, będzie się działo….. Tu, o godzinie 14.00, ruszy kolejny, 4. Bieg po Serce Zbója Szczyrka. Na razie wiele osób uczestniczy w Mszy św. w intencji uczestników Biegu. Od południa schodzą się powoli – organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Zbója Szczyrka, pracownicy Urzędu Miasta, wolontariusze, Przedstawiciele Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im Prof. Zbigniewa Religi i stowarzyszenia „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria”, sponsorzy, kapela góralska. I uczestnicy Biegu, z bliska i z daleka. Ze Szczyrku, z Cieszyna, z Katowic, z Wiednia, ze Szczytna. Z kraju i zza granicy. Ci, co każdego roku tu biegają, i ci, którzy są po raz pierwszy. Goprowcy. Turyści. Osoby na wózkach inwalidzkich.

Dziś są tu po prostu wszyscy ludzie dobrej woli, chcący i lubiący pomagać, a jednocześnie dobrze się pobawić. A jest komu pomóc – Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, którą niewiele już dzieli od wprowadzenia na rynek pozaustrojowej protezy serca (pompy wirowej) dla dzieci. I 6,5- letniej mieszkance Szczyrku, Blance, walczącej z chorobą nowotworową.

Czytaj dalej

SIPPA w Chorzowie, czyli 5. Biathlon Wiosenny Sląskiej IPA, 4. Maja 2014

grupa1 kl.Biathlon – to tak dokładnie rzecz ujmując – bieganie i strzelanie. Ale, jeżeli biathlon nie jest rozgrywany akurat w ramach igrzysk olimpijskich, można sobie pozwolić na pewną dowolność, co pod tym określeniem może się ukrywać…. Zwłaszcza, gdy impreza sportowa o takiej nazwie odbywa się co roku. I tak, 5. Biathlon Wiosenny w Chorzowie z upływem czasu przekształcił się w bardzo sympatyczne wydarzenie sportowe, które to za każdym razem przyciąga dużą grupę sportowców służb mundurowych, ich sympatyków, i kibiców.
Pomysłodawca i organizator tej imprezy, Czesław Wizner, co roku dodaje nowe elementy rywalizacji, i tak, przez pięć lat, ten niby prosty biathlon to zawody, podczas których wykazać się trzeba nie tylko wytrzymałością, ale i zwinnością, „celnym okiem”, i siłą. Pomimo ciąglego dodawania nowych konkurencji, nadal jest to zabawa dla wszystkich, którzy lubią wyzwania i ruch na świeżym powietrzu.

biathl. kl.andrzej kl.

 

 

 

 

 

 

Tegoroczna rywalizacja w chorzowskim Parku Kultury obejmowała bieg z przeszkodami wokół strzelnicy Emjot (sześć okrążeń !), rzut granatem ręcznym do celu, pchnięcie kulą, skok w dal z miejsca, i dwie serie strzeleckie (pierwsza – z pistoletu Glock, druga – z karabinu AKMS, zwanego potocznie Kałasznikowem).
Z podziwem patrzyłam, jak ten nie najlżejszy przecież karabin trafia w ręce kobiet, a one celnie potrafią z niego strzelać……. Respekt ! Czytaj dalej

Polski Komisarz wkracza do akcji

IPA4Co by nie mówić, czego by nie próbować, sport to najlepsza forma integracji. Podczas wspólnego uprawiania sportu najszybciej nawiązuje się znajomości.
Również między kibicami. Wyjazdy na różnego rodzaju imprezy sportowe to też doskonała możliwość poznawania nowych ludzi i nawiązywania interesujących kontaktów. Widziałam to bardzo dokładnie , mając okazję towarzyszyć katowickiej grupie IPA podczas ich sportowego pobytu w Wiedniu.

Czterech zapalonych biegaczy, członków 8.Grupy IPA Polen, czyli międzynarodowego związku policjantów, przyjechało do Wiednia, żeby wziąć udział w 13. już biegu charytatywnym „Friedenslauf”, jednym z największych eventów organizowanych przez m.in. Sportunion Wien, a odbywającym się wokół wiedeńskiego Ratusza.
Ale, że nie samym bieganiem policjanci żyją, postanowili więc, przy okazji pobytu w Wiedniu, połączyć „przyjemne z pożytecznym” , czyli nawiązać kontakt z wiedeńską grupą IPA. I tak się też stało. Czytaj dalej