5. Biathlon Wiosenny Śląskiej IPA


Biathlon IPA5. Biathlon Wiosenny Śląskiej IPA
. Po raz piąty pasjonaci tej ciekawej dyscypliny sportu spotkali 3 maja na strzelnicy EMJOT w Chorzowie oraz terenach przylegających do tego obiektu. Po raz pierwszy w zawodach uczestniczyła sześcioosobowa delegacja Polonii Austriackiej. W skład reprezentacji Polonii wchodzili: Andrzej Kempa – prezes Światowych Igrzysk Polonijnych, Dorota Fischer – redaktor serwisu informacyjnego Polonia Sport, Marcelina Wolarek, Emil Dyrzc, Hubert Kosior i Szymon Konarski.

Podobnie jak w poprzednich edycjach wprowadziliśmy dodatkowe atrakcje dla zawodników. Były to przeszkody pożyczone z pobliskiej ujeżdżalni koni. Należało na każdym okrążeniu kilka razy przeskoczyć, następnie zmieścić się pod rozstawionymi belkami na stojakach. Ponieważ sam uczestniczyłem w tej zabawie, mogę stwierdzić, że było to dość uciążliwe i wybijało z rytmu biegu. Jak stwierdzili zawodnicy – liczyła się dobra zabawa i urozmaicenie konkurencji biegowej.

Biathlon IPA Polonia Sport, Kempa AndrzejCałość startujących została podzielona na zmiany 11 – osobowe. Było to podyktowane ograniczoną ilością stanowisk strzeleckich, a co za tym idzie i bezpieczeństwem startujących. Po dwukrotnym obiegnięciu dużym łukiem strzelnicy zawodnik wpadał na z góry przypisane stanowisko i oddawał 10 strzałów się z broni krótkiej Glock 19, po czym zaliczał następne 2 okrążenia i drugie strzelanie, które odbywało się z broni długiej (AKMS – wersja z kolbą składaną). Strzelanie z AKMS znacznie uatrakcyjniło konkurencję i poprawiło celność trafień do tarczy. Niektórym zawodnikom przy okazji przypomniała się służba w wojsku.

Biathlon IPA Polonia SportBezpośrednio po zakończonej konkurencji biegowej i strzeleckiej należało stawić się na planie dodatkowych elementów rywalizacji. Pierwszą z nich był trzykrotny rzut „niby granatem” do przedmiotu oddalonego o 3, 5 i 7 metrów. Najbliższymi dwoma celami rzutu była atrapa ustawionego pionowo metrowego pocisku artyleryjskiego, natomiast ostatnim (dla urozmaicenia) płyta metalowa o wymiarach 1 m x 1 metr, oznaczona na rogach chorągiewkami. Za każde trafienie zawodnikowi ujmowało się z całkowitego czasu 5 sekund. W sumie zawodnik wykonywał dziewięć rzutów, za co mógł uzyskać 45 sekund bonifikaty. Kolejną konkurencją był skok w dal z miejsca. Tutaj zastosowano przelicznik: 100cm = -50 sekund. Ostatnią konkurencją było pchnięcie kulą (przelicznik 100cm = -10 sekund). Mimo deszczowej aury do zmagań zgłosiło się 64 zawodników reprezentujących nasze Stowarzyszenie, a także Wojsko Polskie, Służbę Więzienną, Straż Miejską, Straż Leśną oraz po raz pierwszy delegację Polonii.

Biathlon IPA Polonia Sport, Kempa AndrzejCzęść biegową (3 okrążenia po około 2 km) wygrał Paweł Cieślik z czasem 20’26”.Część strzelecką (1 strzelanie – Glock 10 naboi, 2 strzelanie- AKMS 10 naboi do tarczy TS 9, odległość 25 m) wygrał Dariusz Pasterczyk. Rzut na celność wygrał z kompletem trafień Jacek Bajda i Tomasz Skrzydelski. W skoku w dal triumfował Marcin Nowakowski, a w kuli Witold Kreihs. W klasyfikacji końcowej zwyciężyła Anna Kuchmistrz oraz Paweł Cieślik. W nagrodę za zdobycie czołowych miejsc zawodnicy otrzymali okolicznościowe puchary. Każdy zawodnik otrzymał imienną pamiątkową statuetkę wykonaną specjalnie na tę okazję przez naszego sympatyka Józefa Terleckiego oraz bogaty pakiet regeneracyjny.

W tym miejscu należy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia zawodów:

Józef i Sława Terleccy – ODLEWNIA ŻELIWA TERLECKI Sp. z o.o.
Jakub Szmyrgałło i Marek Niemeczek – STRZELNICA EMJOT
Jacek Godula – „TRITEX II” Sp. z o.o.
Karol Bromboszcz – Piekarnia K. Bromboszcz
Dariusz Stach – Pogotowie Ratunkowe sp. z o.o. Katowice
Andrzej Lichota – Związek Harcerstwa Polskiego
Dorota Fischer – redaktor Polonia Sport
Jakub Szmyrgało – kierownik strzelania
Ewa Szylewska – kierownik biura zawodów
Jagoda Krupa – weryfikacja wyników części biegowej
Basia Księżyk – weryfikacja rzutu do celu
Dorota Wyleciał – weryfikacja skoku w dal
Sylwia Szczerba – weryfikacja rzut granatem.

Opracował: Czesław Wizner

https://www.youtube.com/watch?v=YuP5Qgt3Rdc
Kategorie: Biegi i rekreacja, Śląska Grupa IPA, Wszyskie. Tagi: , , , , . Autor: Redakcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Redakcja

Polonia Sport – Serwis informacyjny dotyczący imprez sportowych organizowanych przy współpracy ośrodków polonijnych na całym świecie. Serwis ten opiera się na drukowanym biuletynie “Polonia Sport”, stronie internetowej www.poloniasport.com , audycjach Radia Polonia Sport i przekazywaniu aktualności przez FanPage na Facebooku. Głównym celem serwisu jest propagowanie sportu wśród Polonii na całym świecie, wspieranie i popularyzacja idei Światowych Igrzysk Polonijnych, Polonijnych Mistrzostw Świata oraz imprez z udziałem Polonii. Poprzez serwis informacyjny „Polonia Sport” pragniemy informować Polonię o bieżących i minionych wydarzeniach sportowych. Realizacji projektu przyświeca podtrzymywanie więzi z ojczyzną i polską kulturą, a także poznawanie i propagowanie kultury Polskiej poprzez sport, rekreację oraz projekty kulturalne i charytatywne. Uwaga! Jakiekolwiek powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT materiałów dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela. Warunkiem uzyskania zgody na wykorzystanie materiałów, do których prawa autorskie należą redakcji POLONIA SPORT jest przytoczenie ich w niezmienionej postaci wraz z widocznym i wyraźnym oznaczeniem: “Źródło – www.poloniasport.com” lub innym równoważnym, a jeśli publikacja jest w Internecie – wraz z aktywnym linkiem do strony, z której treść została pobrana. Prawa autorskie Treść serwisów internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT wraz z podstronami i wszystkie ich elementy podlegają ochronie przewidzianej przez austriackie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przez przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.