5. Biathlon Wiosenny Śląskiej IPA


Biathlon IPA5. Biathlon Wiosenny Śląskiej IPA
. Po raz piąty pasjonaci tej ciekawej dyscypliny sportu spotkali 3 maja na strzelnicy EMJOT w Chorzowie oraz terenach przylegających do tego obiektu. Po raz pierwszy w zawodach uczestniczyła sześcioosobowa delegacja Polonii Austriackiej. W skład reprezentacji Polonii wchodzili: Andrzej Kempa – prezes Światowych Igrzysk Polonijnych, Dorota Fischer – redaktor serwisu informacyjnego Polonia Sport, Marcelina Wolarek, Emil Dyrzc, Hubert Kosior i Szymon Konarski.

Podobnie jak w poprzednich edycjach wprowadziliśmy dodatkowe atrakcje dla zawodników. Były to przeszkody pożyczone z pobliskiej ujeżdżalni koni. Należało na każdym okrążeniu kilka razy przeskoczyć, następnie zmieścić się pod rozstawionymi belkami na stojakach. Ponieważ sam uczestniczyłem w tej zabawie, mogę stwierdzić, że było to dość uciążliwe i wybijało z rytmu biegu. Jak stwierdzili zawodnicy – liczyła się dobra zabawa i urozmaicenie konkurencji biegowej.

Biathlon IPA Polonia Sport, Kempa AndrzejCałość startujących została podzielona na zmiany 11 – osobowe. Było to podyktowane ograniczoną ilością stanowisk strzeleckich, a co za tym idzie i bezpieczeństwem startujących. Po dwukrotnym obiegnięciu dużym łukiem strzelnicy zawodnik wpadał na z góry przypisane stanowisko i oddawał 10 strzałów się z broni krótkiej Glock 19, po czym zaliczał następne 2 okrążenia i drugie strzelanie, które odbywało się z broni długiej (AKMS – wersja z kolbą składaną). Strzelanie z AKMS znacznie uatrakcyjniło konkurencję i poprawiło celność trafień do tarczy. Niektórym zawodnikom przy okazji przypomniała się służba w wojsku.

Biathlon IPA Polonia SportBezpośrednio po zakończonej konkurencji biegowej i strzeleckiej należało stawić się na planie dodatkowych elementów rywalizacji. Pierwszą z nich był trzykrotny rzut „niby granatem” do przedmiotu oddalonego o 3, 5 i 7 metrów. Najbliższymi dwoma celami rzutu była atrapa ustawionego pionowo metrowego pocisku artyleryjskiego, natomiast ostatnim (dla urozmaicenia) płyta metalowa o wymiarach 1 m x 1 metr, oznaczona na rogach chorągiewkami. Za każde trafienie zawodnikowi ujmowało się z całkowitego czasu 5 sekund. W sumie zawodnik wykonywał dziewięć rzutów, za co mógł uzyskać 45 sekund bonifikaty. Kolejną konkurencją był skok w dal z miejsca. Tutaj zastosowano przelicznik: 100cm = -50 sekund. Ostatnią konkurencją było pchnięcie kulą (przelicznik 100cm = -10 sekund). Mimo deszczowej aury do zmagań zgłosiło się 64 zawodników reprezentujących nasze Stowarzyszenie, a także Wojsko Polskie, Służbę Więzienną, Straż Miejską, Straż Leśną oraz po raz pierwszy delegację Polonii.

Biathlon IPA Polonia Sport, Kempa AndrzejCzęść biegową (3 okrążenia po około 2 km) wygrał Paweł Cieślik z czasem 20’26”.Część strzelecką (1 strzelanie – Glock 10 naboi, 2 strzelanie- AKMS 10 naboi do tarczy TS 9, odległość 25 m) wygrał Dariusz Pasterczyk. Rzut na celność wygrał z kompletem trafień Jacek Bajda i Tomasz Skrzydelski. W skoku w dal triumfował Marcin Nowakowski, a w kuli Witold Kreihs. W klasyfikacji końcowej zwyciężyła Anna Kuchmistrz oraz Paweł Cieślik. W nagrodę za zdobycie czołowych miejsc zawodnicy otrzymali okolicznościowe puchary. Każdy zawodnik otrzymał imienną pamiątkową statuetkę wykonaną specjalnie na tę okazję przez naszego sympatyka Józefa Terleckiego oraz bogaty pakiet regeneracyjny.

W tym miejscu należy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia zawodów:

Józef i Sława Terleccy – ODLEWNIA ŻELIWA TERLECKI Sp. z o.o.
Jakub Szmyrgałło i Marek Niemeczek – STRZELNICA EMJOT
Jacek Godula – „TRITEX II” Sp. z o.o.
Karol Bromboszcz – Piekarnia K. Bromboszcz
Dariusz Stach – Pogotowie Ratunkowe sp. z o.o. Katowice
Andrzej Lichota – Związek Harcerstwa Polskiego
Dorota Fischer – redaktor Polonia Sport
Jakub Szmyrgało – kierownik strzelania
Ewa Szylewska – kierownik biura zawodów
Jagoda Krupa – weryfikacja wyników części biegowej
Basia Księżyk – weryfikacja rzutu do celu
Dorota Wyleciał – weryfikacja skoku w dal
Sylwia Szczerba – weryfikacja rzut granatem.

Opracował: Czesław Wizner

https://www.youtube.com/watch?v=YuP5Qgt3Rdc