Reprezentacja Bacy na IV Narciarskim Biegu Retro w Wiśle

Biegu Retro w Wiśle Polonia SportIV Narciarski Bieg Retro odbył się 7 lutego w Centrum Wisły. Już przed południem zanim nastąpił start coraz więcej przybywało zawodników i kibiców. Zawody składały sie z dwóch części.

Najpierw o godzinie 13 wystartowały sztafety 4 osobowym składzie, których musiały wystartowac dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Na starcie tego ciekawego biegu na „cumlokach” stanęło 15 zespołów z czterech państw, w gronie tym nie zabrakło reprezentacji RKB „BACA” Radziechowy biegnacego w składzie na pierwszej zmianie Irena Dudek, druga zmiana to Jan Jurasz, trzecia zmiana Elżbieta Zawada i na ostatnią zmianę wystartował szef Bacy Edward Dudek. Zanim doszło do startu trzeba było przygotowac stary sprzęt, Prezes Baca pożyczył narty z przełomu wieku 70 letnie produkcji polskiej wraz z butami, brak było kiji więc na dwa dni przed startem udał sie do pobliskiego lasu, aby znaleść leszczynę, z której to wykonał sobie prawdziwe kije narciarskie ze szpicami i pętlami na dłonie. Teraz był tylko potrzebny strój retro, były pompki, skarpety i rękawice ręcznie plecione z wełny, kamizelka Bacy no i atrybut kapelusz żywiecki. Irena wystartowała w pieknej hawtowanej spódnicy, góralskim swetrze, czapce z pomponami i kamizelce. Jan w serdoku, pompkach i kapeluszu mysliwskim z lat 50, natomiast Ela w pompkach i swietnym berecie z antenką. Przed startem trzeba było nasmarować narty woskiem w serwisie podgrzewanym przedwojennym żelazkiem na węgiel. Wśród 15 sztafet była drużyna z węgierskiego Tarnalesz,, słowackiego Cierne, czeskiego Pist, oraz polskich Istebnej, Radziechów, Wisły, Szczyrku, Wodzisławia, Wrocławia i Krakowa.

Biegu Retro w Wiśle Polonia SportKapitanem drużyny Miasta Wisła był burmistrz Tomasz Bujok, sygnał do startu dla pierwszej zmiany dał trombitą Stanisław Cieślar. Umiejętności poszczególnych ekip były różne, wszak chodziło o zaprezentowanie się w retro strojach nie koniecznie o sportowa rywalizację dlatego kibice mieli nie lada okazję zobaczyć 70 paro letnią Zuzanne Raszka i najmłodszych Noemi Cieślar i Adama Bestwinę. Po biegu sztafetowym i udzieleniu mnustwa wywiadów dla telewizji i radia, oraz pozowania do dużej iliści zdjęć. Duże zainteresowanie mediów wzbudziły kije z leski wykonane przez Bacę, które były filmowane i fotografowane ze wszystkich stron. Po biegu sztafetowym przy dzwiękach kapeli góralskiej z Istebnej na saniach retro Jasia Szarca ruszył Bieg Główny, który prowadził deptakiem i ścieszkami Parku Kopczyńskiego w Wiśle.

Biegu Retro w Wiśle Polonia SportZabawa była znakomita, dopisała pogoda, szkoda tylko że ekipa Bacy musiała szybko sie zwijać po głownej dekoracji, bo prosto z Wisły udawała sie na niedzielny start znanego nie tylko w Polsce XXXV Biegu Gwarków w Andrzejówce k/ Wałbrzycha. Z pięknym kryształowym pucharem TEAM BACA wyjechał z Wisły, by jego zawodnik jako jeden z dwóch uczestników Biegu Gwarków mógł wystartować po raz 35 w tej imprezie. Edward Dudek od 1978 roku startuje w tym biegu wraz z Józefem Żukiem. Przed laty tworzył tą imprezę, wytyczając trasy i startując na tych bardzo wymagających trasach w Górach Suchych.

Baca (Edward Dudek)

Kategorie: Biegi Dudka, Biegi i rekreacja, Wszyskie. Tagi: , , , , . Autor: Redakcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Redakcja

Polonia Sport – Serwis informacyjny dotyczący imprez sportowych organizowanych przy współpracy ośrodków polonijnych na całym świecie. Serwis ten opiera się na drukowanym biuletynie “Polonia Sport”, stronie internetowej www.poloniasport.com , audycjach Radia Polonia Sport i przekazywaniu aktualności przez FanPage na Facebooku. Głównym celem serwisu jest propagowanie sportu wśród Polonii na całym świecie, wspieranie i popularyzacja idei Światowych Igrzysk Polonijnych, Polonijnych Mistrzostw Świata oraz imprez z udziałem Polonii. Poprzez serwis informacyjny „Polonia Sport” pragniemy informować Polonię o bieżących i minionych wydarzeniach sportowych. Realizacji projektu przyświeca podtrzymywanie więzi z ojczyzną i polską kulturą, a także poznawanie i propagowanie kultury Polskiej poprzez sport, rekreację oraz projekty kulturalne i charytatywne. Uwaga! Jakiekolwiek powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT materiałów dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela. Warunkiem uzyskania zgody na wykorzystanie materiałów, do których prawa autorskie należą redakcji POLONIA SPORT jest przytoczenie ich w niezmienionej postaci wraz z widocznym i wyraźnym oznaczeniem: “Źródło – www.poloniasport.com” lub innym równoważnym, a jeśli publikacja jest w Internecie – wraz z aktywnym linkiem do strony, z której treść została pobrana. Prawa autorskie Treść serwisów internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT wraz z podstronami i wszystkie ich elementy podlegają ochronie przewidzianej przez austriackie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przez przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.