Bieg upamiętniający 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

W dniach od 6. – 10. września br. „Światowa Federacja Sport Polonijnego” , Stowarzyszenie „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Polsce, Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, Sanktuarium Wspomożycielki i Królowej Beskidów, Stowarzyszenie „Zbója Szczyrka” i UM Szczyrk organizują  „Bieg upamiętniający 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej”, który honoruje nie tylko 334. rocznicę „Victorii Wiedeńskiej” oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń ale również upamiętnia 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Wydarzenie ma wielki wymiar integracyjny oraz edukacyjny dla mieszkańców regionów przez który biegnie. Poprzednie cztery jego edycje z okazji 330., 331., 332. i 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie, sportowym, historycznym oraz religijnym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego zarówno w kraju jak i zagranicą.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest wydarzeniem z historią w tle i nie jest impreza ani komercyjną ani typowo sportową, udział w nim ma charakter honorowy. Ma on przypomnieć nam o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości, dlatego zanim sztafeta biegaczy wbiegnie na Szlak Husarii Polskiej to wcześniej pobiegnie Szlakiem Jakubowym odwiedzając sanktuaria Maryjne w Szczyrku, Rychwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Częstochowie i Piekarach Śląskich i miejsca kultu religijnego leżącego na trasie. Uczestnicy będą brali udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz odwiedzą miejsca historyczne leżące na jego trasie. Wydarzenie to ma on również zwrócić uwagę na ogromny trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń.

Dodatkowymi elemantami wydarzenia są: udział w corocznych uroczystościach w Wiedniu na Kahlenbergu w dniu 10 września br. oraz udział w Gali podsumowującej Bieg Odsieczy Wiedeńskiej w pałacu w Koszęcinie w dniu 4/5 listopada br. W celu pogłębienia wiedzy na temat Odsieczy Wiedeńskiej organizatorzy biegu organizują wśród dzieci i młodzieży konkurs plastyczny pt. „Mój Husarz” i konkurs literacki pt. „Listy Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki”. Konkursy trwają od 3 września do 9 pażdziernika br.

W pierwszym dniu Biegu Odsieczy tj. 06.09.br, o godz. 8:00 sztafeta wystartuje z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku, tam uczestnicy otrzymają błogosławieństwo natomiast podczas Mszy św. zostaną poświęcone dary niesione przez biegaczy do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu oraz symboliczne skrzydła husarskie, które będą towarzyszyć biegaczom na całej trasie biegu, później sztafeta skieruje się Szlakiem Jakubowym przez Żywiec do Rychwałdu i do Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnego dnia wyruszymy po uroczystościach porannych w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej do Wadowic aby w tam odwiedzić Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. Następnie udamy sie do Sosnowca gdzie kolejnym biegiem publicznym i programem artystycznym przygotowanym przez miasto Sosnowiec uroczyście zakończymy drugi dzień biegu. Kolejny trzeci dzień biegu to jak co roku, start o godzinie 8:00 z podzamcza malowniczego zamku w Będzinie. Tak rozpoczynamy wbieg na Szlak Husarii Polskiej tj. Będzin – Czeladź – Siemianowice Śl. – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry – Gliwice – Knurów – Rudy – Racibórz i Krzyżanowice. Na trasie tej uczestniczymy w różnych uroczystościach aby kolejnym biegiem publicznym zakończyć przedostatni etap ok. godz. 18:00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Trasę kończymy w Krzyżanowicach, gdzie kończy się nasz Szlak Husarii Polskiej. Łącznie pokonamy w trzy dni na trasach od Szczyrku do Raciborza ponad 300 kilometrów. Tutaj pragniemy dodać, że trasę Będzin – Wiedeń ok. 500 km, nasza 24 osobowa sztafeta biegowa pokonała w 330 rocznicę w 2013 roku. Kolejny etap rozpocznie się 9 września o godz. 8:00 po starcie publicznym w Brzesławiu pobiegniemy przez Lednice – Valtice – Poysdorf – Altenmarkt – Hollabrunn – Russbach – Stetelldorf am Wagram ( łącznie ok. 120 kilometrów ). Ostatni etap Biegu rozpocznie się w niedzielę, 10 września o godz. 8:00 rano, wtedy to biegacze, końcowe 5 km pokonają wraz z grupą sympatyków, którzy będą im towarzyszyć do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godz. 10:00 wraz z pielgrzymami z Polski i Polonią wezmą udział we Mszy św. pontyfikalnej z okazji 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. Uroczystością tym towarzyszyć będzie Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest częścią Polonijnych Dni Obchodów 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które organizowane są w ramach Ogólnopolskich Obchodów 334. rocznicy Viktorii Wiedeńskiej pod przewodnictwem Pani Marszałek Senatu RP Marii Koc. 

Wydarzenie jest pod Patronatem Honorowym Nunciusza Apostolskiego Arcybiskupa Salvatore Pennacchio

Pragniemy również poinformować, że poprzednie edycje Biegu były objęte patronatem medialnym TVP Sport, TVP Polonia, TVP Historia i TVS przy opiece takich mediów jak np. Radio ZET, Radio Piekary Śląskie, Radio Silesia, Radio CR94.4, Radio Warszawa, Radio Polonia Sport, portali internetowych a także wsparciu medialnym wielu dziennikarzy mediów polskich i polonijnych. Patronatem honorowym do tej pory obejmowali to wydarzenie Przewodniczący Parlamentu UE, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Prezes PKOl, Starosta Będziński, Starosta Gliwicki, Starosta Żywiecki, Prezydent Miasta Będzina, Prezydent Miasta Sosnowca, Prezydent Siemianowic Śląskich, Prezydent Piekar Śląskich, Prezydent Tarnowskich Gór, Prezydent Miasta Gliwic oraz Burmistrzowie Szczyrku, Andrychowa, Cieszyna, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, Wójt Gilowic i Krzyżanowic. Patronat Honorowy objęli również: Arcybiskup Metropolita Krakowski, Arcybiskup Metropolita Katowicki, Biskup Polowy Wojska Polskiego, Biskup Bielsko-Żywiecki, Biskup Sosnowiecki, Biskup Gliwicki, Biskup Opolski.

Ciekawostką może być fakt, że Poczta Polska SA, aby uczcić pierwsza edycję Biegu dwa lata temu wydała kartę korespondencyjną wraz z datownikiem, który został udostępniony w UP Będzin 1 w dniu 06 września 2013r. na zamku w Będzinie na stoisku okolicznościowym wraz z 12 stemplami oznaczającymi miasta przez, którą podążał Jan III Sobieski wraz z husarią oraz znaczek personalizowany z logo biegu, co stanowi doskonałe uzupełnienie waloru filatelistycznego. Skrzydlła husarskie, które towarzyszyły na trasie biegaczom zostały przekazane do muzeum Dom Polski w Cieszynie.


Uroczystosci w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, niedziela, 10.09.2017, godz.10.00, Kahlenberg, kościół św. Józefa.

Koronacja Obrazu Matki Boskiej Kahlenberskiej, Msza św. pontyfikalna z okazji koronacji obrazu Matki Bożej Kahlenberskiej, 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. Oprawa muzyczna Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

Plac przed kościołem (po mszy św., godz.11.45): finał biegu upamiętniającego 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz Odpust i Polskie Dożynki, wspólne foto – Husaria

—————————————————————-

Kontakt i zgłoszenia do udziału w biegu na wybranym etapie albo udziału na całej trasie biegowej prosimy przesyłać droga emailową: office@biegodsieczywiedenskiej.rp-project.info. Udział w na całej trasie biegu nie jest związany z opłatami startowymi.

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.