VI Bieg Odsieczy Wiedeńskiej – Fotoreportaż

Od 29 czerwca do 23 listopada Światowa Federacja Sportu Polonijnego, Stowarzyszenie „Zbója Szczyrka”, Stowarzyszenie Igrzyska Polonijne – Polonia Austria oraz wielu partnerów także medialnych organizują cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Vivat Jan III Sobieski”. Projekt ten, ma na celu upamiętnienie „335 Rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej oraz 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Warto dodać, że całość imprez z tymże projektem związanych, ma na celu, między innymi:

– Zachęcanie młodzieży do pielęgnowania wiedzy o naszej historii, zarówno poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach sportowych a także kulturalnych.
– Pogłębianie współpracy różnych środowisk regionalnych na terenie których organizowany jest ten projekt.
– Promocja Polski, naszej rodzimej kultury i wydarzeń historycznych, poza granicami kraju.
– Pobudzenie naszej wiedzy o wartościach, które są podstawą naszej tożsamości.

Głównym wydarzeniem tego cyklu jest Bieg Odsieczy Wiedeńskiej. Trasa biegu w to Polsce: Szczyrk, Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Gliwice, Knurów, Rudy, Racibórz, Krzyżanowice oraz w tym roku dodatkowo Koszęcin. Meta biegu przewidziana została na 9 września, kiedy to biegacze zjawią się na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem. Na trasie biegu sztafety odbyło się pięć biegów lokalnych w których udział wzięli osoby niepełnosprawne, uczniowie, harcerze i biegacze z klubów sportowych. Wręczono ponad 800 pakietów pamiątkowych składajęcych się z certyfikatu, pocztówki okolicznościowej i przypinki z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczestnikom sztafety wręczono ok. dwieście medali okolicznościowych z oryginalnym godłem Polski z 1918 roku wraz z koszlkami biegowymi. Kolejne wydarzenie to, 13 września seminarium tematyczne na zamku Stetteldorf am Wagram w Austrii, a więc tam gdzie polski król odebrał dowództwo na wojskami sprzymierzonymi. Tego dnia odbyło się też spotkanie w klubie parlamentarnym ÖVP oraz uroczysta msza święta w Augustinerkirche Wien, w intencji króla Jana III Sobieskiego i wojsk sprzymierzonych w bitwie pod Wiedniem. Wkrótce szerzej opiszemy te wyjątkowe i warte popularyzacji wydarzenie.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.