Team Austria na XVI Światowych Letnich Igrzyskach w Kielcach

© Polonia Sport

Od 3 do 10 sierpnia tego roku trwały XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Igrzyska odbyły się w Kielcach. Ponad 1000 uczestników z 30 krajów walczyło na arenach sportowych w 18 dyscyplinach o 800 kompletów medali.

Uroczyste otwarcie igrzysk odbyło się się w amfiteatrze na terenie rezerwatu geologicznego Kadzielnia i tak jak na olimpiadzie, podczas defilady drużyn w narodowych strojach z flagami doszło do zapalenia znicza oraz do uroczystego ślubowania sędziów i zawodników.

Team Austria po raz kolejny udowodnił, że jest czołową reprezentacją w polonijniej diasporze. Do Kielc bowiem przyjechało prawie 100 reprezentantów naszej Polonii, którzy zdobyli po siedmiu dniach rozgrywek 82 medali w tym złotych: 24, srebrnych: 28 i brązowych: 30. Dało nam to w klasyfikacji medalowej wysokie 7 miejsce a pod względem ilości zdobytych medali uplasowaliśmy się na 5 miejscu.

Na pierwszym miejscu klasyfikacji medalowej znalazła się reprezentacja Czech, która zdobyła 158 medali: 43 złote, 62 srebrne i 53 brązowe; na drugim miejscu Litwa – 116 medali: 43-42-31, na trzecim Kanada – 100 medali: 41-34-25.

Pierwszy medal dla naszego Teamu zdobyła Natalia Kempa a pierwszy złoty medal dla nas zdobył Raphael Loinger. Po Igrzyskach w Kielcach, pokazaliśmy, że mamy już nasze dyscypliny w który inni muszą się z nami liczyć. To właśnie w pływaniu zdobyliśmy najwięcej bo aż 22 medale, równie dużo bo w badmintonie wywalczyliśmy ich 21 wręcz całkowicie dominujęc te dyscyplinę a w lekkoatletyce, zdobywając 19 medali aż 11 razy stawaliśmy na 1 miejscu na podium.

Trudno wymienić wszystkie nazwiska medalistów, dlatego podam jedynie tych którzy kolejno zdobyli ich wsród nas najwięcej i tak byli to Andrzej Kempa, Piotr Michalski, Włodzimiesz Siudek, Radek Kempa, Wioletta Dziża, Sebastian Kowalik i Andrzej Michalski (pełna liste można zobaczyć na stronie www.igrzyskapolonijne.at). Warto podkreslić świetną postawę rodziny Michalskich, którzy po raz drugi z rzędu odnieśli zwycięstwo w turnieju rodzinnym. Również dla innych rodzin z Austrii były to udane Igrzyska bowiem Kempowie zdobyli łącznie 15 medali, Michalscy – 10, Ziółkowscy – 9, Zielińscy – 5, Siudek i Sojka po 4 .

Przypomnę, że w ciągu ostatnich 5-ciu edycji Letnich Igrzysk Polonijnych Polonusi z Austrii łącznie 216 medali. Wręczono nam również 9 pucharów, dwa wyróżnienia Fair Play i przyznano bardzo prestiżową nominację do Rady Igrzysk w Toruniu.

Na sukces ten składa się wiele czynników, największym z nich jest indywidualny wkład naszych medalistów, owocna opraca zespołowa w klubach jak to w przypadku np. badmintonu czy siatkówki ale również ciągła od 2006 roku praca działaczy skupionych obecnie wokół stowarzyszenia “Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria”, które jak co roku koordynuje nasz wyjazd i przygotowuje podczas Igrzysk imprezę integracyjną. W Kielcach spotkanie to zorganizowano wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Promocji w Szczyrku na czele z pani dyr. Sabiną Bugaj. Na spotkaniu oprócz wspaniałej atmosfery częstowano góralskimy oscypkami, napojami tradycyjnymi i zaprezentowano nowa kolorową szatę Teamu PAW.

XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne w Kielca przeszły już do historii i czas już myśleć o starcie na Igrzyskach Zimowych. Przewodniczący Komisji PKOL ds. Polonii pan Amb. Rybczyński, obiecał, że 22 lutego poda do wiadomości gdzie odbędą się następne Letnie Igrzyska polonijne. Natomiast wiemy już, że najbliższe Igrzyska Zimowe będą w Jeleniej Górze – mam nadzieję, że się tam spotkamy?