XI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Karkonosze 2014

 

DSC_2389W dniach od 24 lutego do 1 marca 2014 roku prawie 523 Polonusów z ponad 21 krajów wzięło udział w Zimowej Olimpiadzie Polonijnej, która odbyła się po raz pierwszy w Karkonoszach. Były to bardzo udane Igrzyska a organizatorzy postarali się, aby pozostały one nam na długo w pamięci.


P1060378

Zaczęło się od fascynującego otwarcia: tradycyjnego przemarszu uczestniczących ekip, uroczystego ślubowania uczestników i sędziów, a następnie zapalenia znicza olimpijskiego, który został dostarczony w bardzo widowiskowy sposób – z nieba na ziemię przez lecący dron.

Wspaniała była też oprawa artystyczna: dynamiczne laserowe show, pokazy Multivisual, koncert zespołu Piersi z hitem „Bałkanica” oraz imponujący pokaz sztucznych ogni.

Zawody rozgrywane były w 10 konkurencjach w Karpaczu, Jakuszycach, Cieplicach, Sobieszowie i w czeskim Jabloncu (hokej). Wioskę olimpijską zlokalizowano w Parku Zdrojowym w Jeleniej Górze – Cieplicach. Codziennie wieczorem w dużym namiocie, ustawionym w Parku Zdrojowym, odbywały się dekoracje medalistów.Tam też Polonusi ze wschodu i zachodu spotykali się, odnawiali stare i zawiązywali nowe przyjaźnie.

DSC_2743Zaproponowane przez organizatorów atrakcje towarzyszące sportowym zmaganiom były interesujące: teatr, nowootwarte termy, huta szkła kryształowego, wystawa i zwiedzanie muzeum.

Nie zapomniano również o tradycyjnym Forum Polonijnym, na którym omawiano sprawy Polonii.

Fa Pauli - 13 medaliNajwiększym zmartwieniem organizatorów był jednak brak śniegu, gdyż od dłuższego czasu w Kotlinie Jeleniogórskiej panowała wiosna. Mimo to w Karpaczu u podnóża Śnieżki udało się rozegrać licznie obsadzone dyscypliny alpejskie na doskonale przygotowanym stoku. Również na Polanie Jakuszyckiej pracowano ciężko, nawet nocami, aby umożliwić start w biathlonie i biegach narciarskich.

Dziękujemy serdeczne organizatorom za ich ogromny wysiłek i poniesione nakłady finansowe.

Obok zaciętej rywalizacji sportowej na trasach zjazdowych, biegowych i nordic walking, lodowiskach i torze saneczkowym były też zabawne konkurencje w ramach Igrzysk Retro. Ciągnięcie sań rogatych, piłowanie drzewa, bieg z rakietami śnieżnymi w ręku itd. często w stylowych strojach i z pomalowanymi twarzami – doskonała zabawa, która dała uczestnikom dużo radości.

Magda Emilianowicz TVP i PauliEkipa Polonii Austriackiej licząca 26 zawodników pokazała się na Igrzyskach z dobrej strony. Prezentowaliśmy się dobrze w naszych jednolitych strojach i byliśmy aktywni (Forum Polonijne, odwiedziny w Domu Dziecka, wieczory integracyjne).

Osiągnęliśmy też duży sukces sportowy zdobywając łącznie 23 medale, co pozwoliło nam zająć wysoką 7 lokatę w punktacji drużynowej.

Ale  nie wyniki sportowe były tu najważniejsze, lecz możliwość spotkania się i integracji Polonii z całego świata. Odkrywaliśmy na nowo Ojczyznę oraz poznawaliśmy uroki i walory pięknej Kotliny Jeleniogórskiej. Wrócimy tu kiedyś ponownie śladami wspomnień i wspólnie przeżytych chwil.

Arek Zagrodnik organizator igrzysk i AustriaDziękujemy Dolnoślązakom za doskonałą organizację XI Zimowej Olimpiady Polonijnej.

Autor: Janusz Pauli – koordynator i przedstawiciel regionalny Stowarzyszenia “Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria” wspomagającego i popularyzującego Igrzyska Polonijne w Austrii. Wieloletni trener i zawodnik sportów zimowych. Prywatnie ojciec Arthura Pauli skoczka narciarskiego reprezentacji narodowej Austrii.

Foto: Dorota Fischer i Astrid Pauli

Ten sam artykuł w wersji angielskiej na stronie LinkToPoland.com :

http://linktopoland.com/en/the-report11th-world-winter-olympics-of-polish-communities-karkonosze-2014/