Z wizytą u Jurajskiego Zbója

zawiercie 1 kl.zawiercie 2 geschnDziałalność Stowarzyszenia Zbója Szczyrka zatacza coraz szersze kręgi. Fama o imprezach charytatywnych organizowanych przez tę grupę pozytywnie zakręconych osób roznosi się przede wszystkim dzięki tym, którzy mieli okazję uczestniczyć w Biegach po Serce Zbója Szczyrka. Cztery letnie i jedna zimowa edycja szczyrkowskiego Biegu to naprawdę spory dorobek. Nic więc dziwnego, że i inne miasta decydują się na organizację tego typu imprezy. Bo takie wydarzenia mają wiele zalet – z jednej strony to pomoc naprawdę potrzebującym – chorym dzieciom, z drugiej – integracja środowiskowa i wspólna zabawa na świeżym powietrzu.

zawiercie 3 kl.Zawiercie, urocze miasto na skraju Jury Krakowsko – Częstochowskiej, dołączyło do zbójowej rodziny i 28 września 2014 roku zorganizowało pierwszy Bieg po Serce Jurajskiego Zbója. W tę piękną jesienną niedzielę w parku im. Adama Mickiewicza zebrali się mieszkańcy miasta i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Zbója Szczyrka, żeby wspólnie pobiegać, a jednocześnie zebrać pieniądze na pomoc małemu, choremu Kamilowi. Wśród biegaczy i spacerowiczów widziałam znajome twarze tych, którzy ściśle współpracują również z Polonią Austriacką.

Na trasie biegu – tradycyjnej pętli, którą można było pokonać dowolną ilość razy, zależnie od kondycji, znaleźli się m.in. przedstawiciele klubów sportowych z Zawiercia, IPA Katowice, miasta Szczyrk i duża grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ci ostatni dziarsko maszerowali z kijkami, dając dowód na to, że aktywność sportowa możliwa jest w każdym wieku, trzeba tylko chcieć.

zawiercie 6 kl.Wśród młodzieży bardzo popularnym sposobem zdobywania kolejnych serduszek za każdą zaliczoną pętlę były rolki, najmłodsi pokonywali trasę w wózkach dziecinnych lub „na barana” u taty albo mamy. Ta dowolność, z jaką można przebyć odcinek 1000 metrów, żeby uzyskać kolejny stempelek w zbójeckim „paszporcie” sprawiła, że bieg ten przyciągnął naprawdę wielu chętnych. A po zakończeniu biegu na wszystkich czekała ciepła, doskonała grochówka przygotowana przez miejscowych strażaków, a na najwytrwalszych nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów.

zawiercie 7 kl.. Można było jeszcze spróbować oscypki i smalec prosto ze Szczyrku, pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, poinformować się, gdzie najprzyjemniej spędzić urlop w Jurze. Atrakcji nie brakowało.
Jak wspomniałam, to był pierwszy bieg zorganizowany w Zawierciu przez Stowarzyszenie Zbója Szczyrka. Włączy się z pewnością w letni kalendarz imprez. Zawiercianie, my trzymamy za Was kciuki, i już cieszymy się na kolejną edycje.

Galeria zdjęć z biegu w przygotowaniu.

(refi)

Fotos: Dorota Fischer dla Polonia Sport

 

zawiercie 5 kl

zawiercie 4 kl.