80 dni do XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych – Śląsk 2015

SLASK2015baner2Organizator bez wątpienia największej sportowej imprezy polonijnej jakimi są XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Śląsk 2015, tj. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” uruchomił stronę informacyjną dotyczącą tych co dwa lata odbywających się zawodów. Link na strone podajemy obok —> http://igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl

Igrzyska Letnie jak podawaliśmy już wcześniej na podstawie komunikatu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (z dn. 14 lutego br.) miały wstępnie odbyć się na terenie Katowic i aglomeracji katowickiej ostatecznie odbędą się w czterech miastach województwa śląskiego tj. na terenia Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca i Chorzowa.
Wodzislaw SlUdział wielu miast śląskich daje napewno organizatorom możliwość uatrakcyjnienia igrzysk przez pokazanie regionu, jego kuchni i szerokiego zaprezentowania kultury Ziemi Śląskiej. Uczestnicy będą przez czas trwania Igrzysk Polonijnych mogli zapoznać się z krajobrazami płaskowyżu Rybnickiego, urokami Zagłębia Dąbrowskiego czy tez Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Odległości między najdalej od siebie odległymi miastami (ok. 80 kilometrów) dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg publicznych na Śląsku nie powinny organizatorom stanowić utrudnienia w dowożeniu zawodników na areny sportowe.

Aby wziąć udział w tej polonijnej imprezie trzeba najpierw zgłosić swoje uczestnictwo poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie organizatora igrzysk  —> http://igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl/formularz_rejestracji.html

Jak wynika z formularza Igrzyska Polonijne na Śląsku będą trwały od 2-go do 8-go sierpnia br. natomiast można pobyt swój zgłosić już od 1 sierpnia i pozostać do 9 sierpnia br. Ponieważ nie mamy jeszcze ogłoszonego programu igrzysk na Ślasku, terminów i miejsc rozgrywanych dyscyplin oraz ponieważ nie znamy bazy hotelowej to jednak trudno będzie precyzyjnie określić uczestnikom w jakich dniach uczestnik ma dokonać wyboru zakwaterowania i wyżywienia, dlatego mamy nadzieję, że organizatorzy w najbliższych dniach ogłoszą program igrzysk, tym bardziej, że uczestnicy mają wyjątkowo mało czasu na podjęcie decyzji bo tylko ok. 3 tygodni (w innych edycjach igrzysk mieli na to średnio 3 miesiące)

zeglarzeCo możemy jeszcze wyczytać z formularza? Zaskakujące są kategorie wiekowe, otóż wykluczają one start zawodników powyżej 60-go roku życia a także wydaje się bardzo problematyczne umieszczenie dzieci 13-letnich z młodzieżą 18-letnią lub 19-latków z 30-latkami. Ze smutkiem przyjmujemy ograniczenie przez organizatora ilości konkurencji do 20-tu tym bardziej, że zalew rybnicki dawał nam nadzieję, że od Igrzysk Polonijnych na Śląsku znowu powróci do igrzysk ŻEGLARSTWO, które jak pamiętamy wprowadzono w 2001 roku. Od tego czasu jedynie w Kielcach w 2013 roku ze względu na brak akwenu ich zabrakło (na Igrzyskach w Poznaniu  zastąpiono je „smoczymi łodziami”, co się jednak nie sprawdziło). Jeśli myślimy o integracji a taką podstawową misję mają Igrzyska Polonijne to wydaje się oczywiste, że organizatorzy wybierając dyscypliny powinni zwrócić uwagę na ich popularność wśród uczestników i tak porównując dyscypliny z ostatnich igrzysk w Kielcach to:

w BRYDŻU – uczestników zapisało się – ok. 20 osób (będzie na Ślasku)
w SZACHACH – uczestników zapisało się – ok. 80 osób (będzie na Ślasku)
w KOSZYKÓWCE – uczestników zapisało się – ok. 100 osób (będzie na Ślasku)

w PIŁKCE PLAŻOWEJ – uczestników zapisało się – ok 280 osób ( nie odbędzie na Ślasku chociaż na Igrzyskach było nieprzerwanie od 2001 roku)
w ŁUCZNICTWIE – uczestników zapisało się – ok 260 osób ( nie odbędzie na Ślasku chociaż na Igrzyskach było nieprzerwanie od 2007 roku)

220px-Odra_Wodzisław_maj2008Inne dyscypliny cieszące się dużą popularnością na poziomie 450 – 500 uczestników jak Lekka atletyka, Pływanie, Nordic walking, Tenis ziemny i stołowy, Badminton, Piłka nożna i siatkowa są stałymi i sprawdzonymi punktami igrzysk. Cieszy fakt, że wracają do programu Mini Igrzyska, które wraz z Turniejem Rodzinnym są podstawą integracji pokoleń i zabawy dla naszych najmłodszych. Nowością jest, że Bieg integracyjny (nie znany jest jeszcze dystans biegu), ma być rozgrywany jako dyscyplina czyli konkurencja medalowa. Niestety nic nie możemy powiedzieć na temat bazy hotelowej dla uczestników co w przypadku osób opłacających sobie pobyt wraz z wyżywieniem może mieć podstawowe znaczenie w ich udziale w igrzyskach. Pamiętamy, że kiedyś narzucona przed rejestracją na Zimowe Igrzyska stała opłata wraz z „zalecanym” wykupieniem wyżywienia i całościowym pobytem na czas trwania igrzysk odbiła się na organizatorach dużą krytyką i wywołała sporo dyskusji, powrót do tego pomysłu można powiedzieć, że raczej nie zachwyca a napewno skomplikuje i wydłuży organizatorom proces rejestracji i organizacji kwaterunku.

Przed rejestracją zachęcamy do zapoznania się z regulaminem Igrzysk —–> http://igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl/strona/regulamin_igrzysk,4.html
w którym szczególnie ważne wydaje nam się, że:

A)
I. Termin: XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbędą się w terminie 2 sierpnia 2015 r. – 09 sierpnia 2015 r. (sic!)
II. Miejsce: XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne zostaną przeprowadzone na terenie miasta Katowice i przylegających miastach. (sic!)
III. Gospodarz: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
IV. Organizator: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

B)
Wstępna rekrutacja uczestników z tzw. „Wschodu” (Europy Środkowej i Wschodniej) prowadzona będzie przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Tym trybem będą rekrutowane osoby pochodzenia polskiego (nie jest wymagane polskie obywatelstwo), mieszkające na stałe zagranicą w: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Białorusi, Bułgarii, Czarnogórze, Czechach, Chorwacji, Estonii, Gruzji, Litwie, Łotwie, Kazachstanie, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainie, Węgrzech i ewentualnie z innych krajów wschodnich (np. Uzbekistan, Turkmenistan),

C)
Zawodnik zostaje dopuszczony do udziału w XVII ŚLIP, jeżeli spełni wszystkie poniższe warunki:
a) dokona zgłoszenia chęci udziału w XVII ŚLIP w nieprzekraczalnym terminie do 5 czerwca 2015 r.,
b) zgodnie z procedurą opisaną w pkt. 2. Regulaminu uiści bezzwrotną opłatę wpisową
w wysokości 80 zł (osiemdemdziesiąt złotych)

d) każdy z uczestników XVII ŚLIP musi posiadać ważną polisę NW i ubezpieczenie kosztów leczenia, co poświadczy własnoręcznym podpisem na karcie zgłoszeniowej.

E)
4. Warunkiem koniecznym rozegrania konkurencji indywidualnej jest zgłoszenie się i zatwierdzenie udziału w niej co najmniej PIĘCIU zawodników.
5. Warunkiem koniecznym rozegrania turnieju w grach zespołowych jest zgłoszenie się i zatwierdzenie udziału co najmniej PIĘCIU drużyn, w przewidzianych kategoriach wiekowych.

E) Każdy zawodnik ma prawo zgłoszenia udziału w TRZECH dyscyplinach indywidualnych (maksymalnie w trzech konkurencjach w jednej dyscyplinie) oraz DWÓCH grach/dyscyplinach zespołowych.

Zachęcamy wszystkich do rejestracji !

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.