Bieg upamiętniający 332. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej

Bieg Odsieczy Wiedenskiej - 13W dniach od 11 do 13 września br. Stowarzyszenie „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria” wraz z Partnerami organizuje „Bieg upamiętniający 332. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń”. Przedmiotem realizowanego przedsięwzięcia jest uhonorowanie 332. rocznicy „Wiktorii Wiedeńskiej” oraz zwrócenie uwagi na ogromny trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń.

Bieg Odsieczy Wiedenskiej Polonia SportBieg, który nie jest impreza publiczną a udział w nim ma charakter honorowy odbędzie się na trasie Szlaku Husarii Polskiej tj. Będzin – Siemianowice Śl. – Piekary Śl. – Tarnowskie Góry – Gliwice – Rudy – Racibórz oraz Breclav – Lednice – Valtice – Poysdorf – Mistelbach – Kreuzstetten – Hetzmannsdorf – Burg Kreuzenstein – Korneuburg – Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu / Wiedeń ( łącznie ok. 220 kilometrów ). Pełną trasę ok. 550 km, uczestnicy Biegu pokonali dwa lata temu natomiast zapowiedzieli, że chcą ją raz jeszcze pokonać w 2016 roku. W Biegu swój udział zapowiedzieli nie tylko polacy ale również biegacze z Czech, Słowacji, Węgier i Austrii. Charakterystycznym elementem sztafety jest ubiór zawodników informujący o celu Biegu.

Bieg Odsieczy Wiedenskiej - 7Sztafeta biegowa wystartuje w piątek, 11 września o godz. 7:00 z Podzamcza w Będzinie, i zakończy swój pierwszy dzień biegu na Zamku Piastowskim w Raciborzu ok. godz. 18:30. Ostatni etap Biegu rozpocznie się w niedzielę, 13 września o godz. 7:00 rano, wtedy to biegacze w sposób symboliczny, tak jak kiedyś husaria przeprawią się przez Dunaj i skierują się na Klosterneuburg, końcowe 5 km pokonają wraz z grupą sympatyków, którzy będę im towarzyszyć na Leopoldsberg, gdzie o godz. 9.00 wezmą udział w uroczystostym złożeniu wieńców pod pomnikiem Kozaków ukraińskich z udziałem Ambasadorów Ukrainy i Polski (przyp. „W ramach przygotowań do odsieczy Wiednia w 1683 roku utworzono 12 pułków zaporoskich, liczących ok. 3700 Kozaków. Dołączyły one do sił koronnych dopiero 5 listopada 1683 r. W samej bitwie pod Wiedeń wziął udział jeden oddział kozacki pod pułkownikiem Aniołem liczący ok. 150 mołojców.”). Nastąpnie pobiegną do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godz. 10:00 wraz z pielgrzymami z Polski i Polonią wezmą udział we Mszy św. pontyfikalnej z okazji 332. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 32. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu, celebrowanej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Diecezji Radomskiej Adama Odzimka.

Bieg Odsieczy Wiedenskiej Polonia SportPodczas Mszy przekazane zostaną, Ks. Romanowi Krekorze CR Kustoszowi Sanktuarium Narodowemu relikwie Ojca św. Jana Pawła II, podarowane przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Również podczas tych uroczystości podziwiać będzie można przeniesioną z katedry św. Szczepana w Wiedniu tablicę pamiątkową ku czci Ojca św. Jana Pawła II. Upamiętnia ona trzykrotny pobyt Papieża w Wiedniu a ufundowana została przez Polonie Austriacką w 2007 roku. Podczas Mszy św. śpiewać będzie Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca. Finał Biegu Odsieczy Wiedeńskiej jest od lat częścią w/w uroczystości na Kahlenbergu po których odbędą się uroczystości dożynkowe podczas, których wystąpi Zespoł Góralski „Podhalanie” z Wiednia.

Bieg Odsieczy Wiedenskiej Polonia SportDo tej pory poprzednie dwie edycje Biegu z okazji 330. i 331. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie historycznym oraz sportowym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego. Środowiska sportowe począwszy od klubów szkolnych po wyspecjalizowane grupy biegaczy stały się prawdziwym spoiwem do promocji Odsieczy Wiedeńskiej zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Bieg jest napewno bardzo wyjątkowym przeżyciem i wyjatkową okazją aby podkreślić i uhonorować rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Warto podkreślić, że Bieg od startu w piątek do zakończenia w niedzielę jest nagrywany przez TVP Sport, a o niepowtarzalne ujęcia filmowe zadba Jakub Czerny.

Bieg odbywa się pod patronatem medialnym TVP SPORT i pod patronatem honorowym Premiera Jerzego Buzka. Udział w biegu ma charakter honorowy.

Bieg Odsieczy Wiedenskiej - 9Warto również zauważyć, że poprzednie edycje Biegu były objęte patronatem medialnym przez TVP Polonia, TVP Historia i TVS przy opiece takich mediów jak np. Radio ZET, Radio Piekary Śląskie, Radio Silesia, Radio CR94.4, Radio Warszawa, Radio Polonia Sport, portali internetowych i wielu życzliwych nam dziennikarzy mediów polskich i polonijnych. Patronatem honorowym do tej pory obejmowali to wydarzenie Przewodniczący Parlamentu UE, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Metropolita Katowicki, Ordynariusze diecezji gliwickiej i sosnowieckiej, Prezes PKOl, Prezydenci wielu miast śląskich.

Bieg Odsieczy WiedenskiejCiekawostką może być fakt, że Poczta Polska SA, aby uczcić pierwsza edycję Biegu dwa lata temu wydała kartę korespondencyjną wraz z datownikiem, który został udostępniony w UP Będzin 1 w dniu 06 września 2013r. na zamku w Będzinie na stoisku okolicznościowym wraz z 12 stemplami oznaczającymi miasta przez, którą podążał Jan III Sobieski wraz z husarią oraz znaczek personalizowany z logo biegu, co stanowi doskonałe uzupełnienie waloru filatelistycznego. Skrzydlła husarskie, które towarzyszyły na trasie biegaczom zostały przekazane do muzeum „Dom Polski” w Cieszynie.

Zwiastun Biegu Odsieczy Wiedeńskiej (reż. Łukasz Gołąb):

https://youtu.be/J3e2Kbfkrzs

Jeden komentarz do “Bieg upamiętniający 332. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej

  1. Pingback: Polonijny Komitet Obchodów Odsieczy Wiedeńskiej | POLONIA SPORT - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNY SPORTOWEJ POLONII

Możliwość komentowania została wyłączona.