Żeglarska Polonia na mistrzostwach świata 2018 roku w Gdańsku

Polonijne Centrum Sportów Wodnych
Polonijne Centrum Sportów Wodnych zainaugurowało 23 kwietnia 2017 swoją działalność w siedzibie Narodowego Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. dr. Krzysztofa Zawalskiego w gdańskich Górkach Zachodnich. Już w sierpniu 2018 roku mają odbyć się w Gdańsku Polonijne Mistrzostwa Sportów Wodnych. To pierwszy najistotniejszy cel, który obrało nowo utworzone Centrum. Mistrzostwa mają być nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także integrującym Polonię i popularyzującym miasto Gdańsk.
Jest to wspólna inicjatywa gdańskiej AWFiS Gdańsk oraz Światowej Federacji Sportu Polonijnego.

Anna Maria Andres , Andrzej Kempa , Waldemar Moska , Olgierd BojkeW uroczystości uczestniczyła m.in. córka gen. Andersa, senator PiS Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i jego pełnomocnik do spraw dialogu międzynarodowego, od wielu lat zaangażowana w działalność na rzecz Polonii.  – Sport jest ponadpartyjny i jest tym, co łączy ludzi, a mnie zawsze zależało na tej łączności i integracji. W dodatku Gdańsk jest przepięknym miastem i idealnym miejscem dla realizacji tego przedsięwzięcia. W Stanach Zjednoczonych wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy jak Polska jest piękna. Wiem to również po sobie, bo stosunkowo niedawno przyjechałam do kraju i za każdym razem kiedy go przemierzam jestem bardzo mile zdziwiona, że Polska jest taka piękna – powiedziała córka generała Władysława Andersa.

W obecności władz gdańskiej uczelni sportowej, m.in.od prawej Prorektora ds. Studenckich i Sportu prof. nadzw. dr hab. Tomasza Frołowicza, Dziekana Wydział Turystyki i Rekreacji prof. nadzw. dr hab. Wojciecha Ratkowskiego i Kierownika Pracowni Piłki Ręcznej dr. Leszka Biernackiego, gość – Sekretarz stanu podkreśliła również, że ta inicjatywa może przyciągnąć do kraju wielu mieszkających zagranicą młodych ludzi polskiego pochodzenia. Jak też stwierdziła, do Polski trzeba zapraszać młodych ludzi z całego świata i coś atrakcyjnego im zaproponować. Ten temat poruszyła już w sierpniu 2016 roku podczas I Forum Polonii Amerykańskiej w Rzeszowie. – Ta idea, czyli mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych, może liczyć na moje wsparcie – zapewniła Anna Maria Anders.

Andrzej Kempa , Polonijne Centrum Sportów WodnychGłos zabrał również Andrzej Kempa, prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego, mówiąc: – Nasza federacja działa dopiero od 12 miesięcy, ale zrzesza już przedstawicieli 21 krajów. Cieszę się również z tego, że bardzo szybko udało nam się podpisać umowę o współpracy z AWFiS Gdańsk. Organizując takie żeglarskie mistrzostwa, chcemy przyciągnąć do Gdańska naszych rodaków z całego świata. Nasz wybór dlatego padł na Gdańsk, bo dla Polaków wyjeżdżających zagranicę, to miasto jest oknem na świat, a dla mieszkających zagranicą są to drzwi powrotne do kraju.
Anna Maria Andres , Andrzej Kempa , Waldemar Moska , Olgierd BojkeAndrzej Kempa nadmienił też, że żeglarskie mistrzostwa świata Polonii nie mają ograniczać się tylko do sportowej rywalizacji. Ta impreza będzie wzbogacona o wydarzenia kulturalne i edukacyjne, ukazujące naszą historię. W planach jest także prezentacja piękna Gdańska i jego okolic. W programie takich mistrzostw nie powinno także zabraknąć spotkań biznesowych.

Podczas otwarcia Centrum doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy gdańską uczelnią sportową, a Światową Federacją Sportu Polonijnego.

Anna Maria Andres , Andrzej Kempa , Waldemar Moska , Grzegorz Raczak Symbolicznego przecięcie wstęgi do siedziby Centrum dokonali, od lewej: prof. Waldemar Moska (rektor AWFiS w Gdańsku), senator Anna Maria Anders, Andrzej Kempa (prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego), prof. Grzegorz Raczak (poseł RP z listy PiS).

W otwarciu ośrodka wzięli także udział przedstawiciele Polonii z Austrii, Białorusi, Finlandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Szwecji, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii, a także przedstawiciele Światowej Federacji Sportu Polonijnego (WPSF) i władze AWFiS.

Anna Maria Andres , Andrzej Kempa Senator RP Anna Maria Anders, jako pierwsza osoba otrzymała tytuł Członka Honorowego Światowej Federacji Sportu Polonijnego.

Waldemar Moska, Andrzej Kempa

Drugą osobą, która otrzymała taki tytuł, to rektor AWFiS Gdańsk profesor Waldemar Moska.

Przedstawiciel Europejskiego Klubu Biznesu i SES Antoni Stasch, realizujący aktualnie projekty polsko-niemiecko- szwajcarskiej i polsko-niemiecko-ukraińskiej współpracy w ramach partnerstwa KUL zaproponował, aby i z takich projektów skorzystało Polonijne Centrum Sportów Wodnych.

Polonijne Centrum Sportów WodnychPolonijne Centrum Sportów Wodnych

 

 

 

 

 

Prezes Polskiego Towarzystwa Ringo dr n. med. Krystyna Anioł-Strzyżewska i jego wiceprezes Antoni Stasch, podarowali gościom przyrząd do uprawiania ringo, jak i książkę o celach i zasadach tej gry.

Polonijne Centrum Sportów Wodnych Polonijne Centrum Sportów WodnychW otwarciu Centrum uczestniczył Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo (na zdjęciu z lewej), który kanclerzowi sportowej uczelni Olgierdowi Bojke zadeklarował się współudział w szkoleniu młodego narybku żeglarskiego.

Uczestnicy czterodniowego zjazdu członków Światowej Federacji Sportu Polonijnego mieli okazję wypłynięcia jachtami na pobliskie wody Wisły Śmiałej.

Po oficjalnych uroczystościach, w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich rozpoczął się rodzinny festyn żeglarski dla dzieci pod patronatem Gdańskich Wodociągów i Kanalizacji, połączony z dniem otwartym Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. Opiekę nad młodymi żeglarzami sprawowała trener Aldona Zawalska.

Polonijne Centrum Sportów Wodnych Przed przybyciem do Górek Zachodnich Anna Maria Anders odwiedziła Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie znajdują się pamiątki po jej ojcu, a następnie wzięła udział we mszy w Katedralnej Bazylice Wniebowzięcia NMP w Gdańsku w 75. rocznicę odznaczenia jej ojca Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Wraz z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem złożyła również kwiaty pod Epitafium Smoleńskim, jak i pod tablicą poświęconą żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski 
źródło: http://amerski.blogspot.co.at

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.