List Piotra Pogona do laureatów konkursu „Moja Polska coraz piękniejsza …”

Piotr Pogon - Polonia SportPrzyjaciele Moi Najwyższej Miary !

Przykro mi ogromnie, że powikłania chorobowe i wysoka gorączka uniemożliwiła mi osobistą obecność na wiedeńskiej gali konkursowej “Moja Polska coraz piękniejsza czyli 25 lat zmian w niepodległej Polsce”.

Mój szczególny ukłon i wielki szacunek kieruję do młodych laureatów konkursu, organizatorów spotkania, gości, wszystkich dla których słowo : POLSKA , jest najwyższą wartością, wielkim dziedzictwem i wyzwaniem.

Minęło ćwierć wieku… rok 1989, przełom ustrojowy i ekonomiczny, późniejsze wejście Polski w struktury Unii Europejskiej – to wszystko spowodowało prawdziwą eksplozję polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Ilość organizacji pozarządowych, projektów charytatywnych i działań pro publico bono osiągnęła liczby pięciocyfrowe. Można powiedzieć wiele o blaskach i cieniach transformacji kolejnej Rzeczypospolitej, jednak młode pokolenie w pełni wykorzystuje swobodę i możliwości indywidualnej aktywności w sektorze pozarządowym i szeroko pojętym non – profit. Jako skuteczny fundraiser, animator społeczny, sportowiec charytatywny który trzykrotnie zmagał się z chorobą nowotworową, mam dla Państwa dobrą wiadomość. Oficjalne statystyki dotyczące rzekomej inercji i pasywności młodego pokolenia zafałszowują rzeczywisty obraz liderów i chęci aktywności obywatelskiej Polaków.

Screenshot 2015-03-01 00.21.13W trakcie działalności zawodowej i charytatywnej spotykam się z dziesiątkami przykładów ludzi, którzy niezależnie od wieku, statusu majątkowego, pochodzenia i miejsca zamieszkania… chcą zmieniać i kreować otaczającą rzeczywistość. Co najistotniejsze: wzmaga się poczucie odpowiedzialności za swoje „ małe Ojczyzny” : wiejskie, gminne, regionalne.

Fundusze z puli Unii Europejskiej stanowią swoistą furtkę realizacyjną niebanalnych i kreatywnych projektów. Polska odpracowuje stracony czas „bezdechu” żelaznej kurtyny i sowietyzacji. Jestem zachwycony energią moich rodaków. Smutny jest fakt wielkiej, zarobkowej fali emigracyjnej młodego pokolenia, ale summa summarum, jestem pewien że osoby które na nią się zdecydowały, będą stanowić w przyszłości rodzaj elity i zaczynu do zmiany świadomości społecznej Polaków w postrzeganiu wpływu na kreowanie własnej egzystencji, świadomego przeżywania każdego dnia, pielęgnowania korzeni własnej tożsamości i pochodzenia.

Jako człowiek z nietuzinkowym życiorysem, swoisty pośrednik dobra z wielka wiarą w Boga i jego nieomylną siłę sprawczą, chciałbym Wam wszystkim przekazać dobrą energię i absolutne przekonanie, że tylko przez otwarcie na drugiego człowieka, aktywność, wzajemną pomoc. Wasze życie nabierze kolorów, sensu i spełnienia.

Nie bądźcie „bylejacy”, zdobywajcie każdego dnia swoje szczyty, stawiajcie sobie wyzwania i wierzcie w Polskę i Jej dziedzictwo.

Z wielkim szacunkiem,
Piotr Pogon

Unknown

Jeden komentarz do “List Piotra Pogona do laureatów konkursu „Moja Polska coraz piękniejsza …”

  1. Pingback: Laureaci konkursu „Moja Polska coraz piękniejsza …” w Instytucie Polskim w Wiedniu. | POLONIA SPORT - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNY SPORTOWEJ POLONII

Możliwość komentowania została wyłączona.