Z Będzina do Wiednia śladami polskiej husarii.

B1 kl.neu_newUroczystości dożynkowe na Kahlenbergu to bodaj najważniejsza impreza w kalendarzu wydarzeń austriackiej Polonii. Od 17 lat, za sprawą Wiener-Krakauer Kulturgesellschaft w pierwszą niedzielę września na to wiedeńskie wzgórze ciągną tłumy Polaków mieszkających w Austrii, jak i polskich i zagranicznych turystów.
A okazja do spotkania jest niezwykle ważna – to stąd, 12. września 1683 roku wojska sprzymierzone pod wodzą polskiego króla Jana III. Sobieskiego uderzyły w armię osmańską, uwalniając w ten sposób Wiedeń spod okupacji tureckiej. Swiętować tę rocznicę można na różne sposoby. Także na sportowo. Współorganizator kahlenberskich dożynek, Stowarzyszenie Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria, wraz z Ośrodkiem Kultury, Rozwoju i Promocji ze Szczyrku  po raz drugi zaprosili sportowców amatorów do wzięcia udziału w Biegu Odsieczy Wiedeńskiej. Oprócz rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, uczestnicy biegu uczcili także 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, stad też druga nazwa tegorocznego biegu – Bieg Integracyjny.

B4 kl.neu_new B5 kl.neu_new

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakby się to sportowe wydarzenie nie nazywało, najważniejsi byli jego uczestnicy i ich zaangażowanie. Bo nie jest łatwo pokonać w przeciągu dwóch dni tak długą i różnorodną trasę. Ze śląskiego Będzina na wiedeński Kahlenberg w biegu sztafetowym wzięli udział m.in. Polonusi, policjanci, przedstawiciele amatorskich klubów sportowych – wśród nich: Ultra Beskid Sport, i radny miejski z Piekar Sląskich.
B8 kl.neu_newB2 kl.neu_new
Nie było łatwo. Pogoda dopisywała, trasa piękna, ale częściowo pagórkowata, co z upływem czasu zaczęło dawać się biegaczom we znaki. Jednak od żadnego z nich nie można było usłyszeć słowa skargi. Atmosfera podczas całego biegu była wspaniała. Nawet ostatni etap, najkrótszy, bo jedynie 5-kilometrowy, ale najtrudniejszy, bo ostatni i cały czas pod górę, do polskiego Kościoła na Kahlenbergu, sportowcy pokonywali z uśmiechem.
A na szczycie, po owacyjnym przyjęciu przez znajomych i nieznajomych, pozostało już tylko wziąć udział w uroczystościach dożynkowych, jak co roku bardzo bogatych programowo.

B3 kl.neu_newB7 kl.neu_new

Kończąc tę relację, chcę podziękować tym wszystkim, których miałam przyjemność spotkać podczas tych dwu pełnych wrażeń dni – drodzy sportowcy- dziękuję Wam za Wasz trud i niepowtarzalną atmosferę na trasie. Dziękuję tym, którzy nam pomagali i towarzyszyli podczas biegu i podczas przerw na odpoczynek, oraz kibicom. I zachęcam – biegnijcie z nami. Kolejny bieg już za rok.
Szczegółowe informacje o biegu znajdziecie na naszej stronie internetowej, a obszerną relacje radiową 28 września o godz. 12.00 w audycji PoloNews na antenie radia FRO (jest to powtórzenie audycji Radia Polonia Sport z dnia 8. września br)

 

B6 kl.neu_new

Dorota Fischer

Pełna galeria zdjęć z biegu w przygotowaniu