TEAM330 uskrzydleni husarzy XXI wieku – Biegu Odsieczy Wiedeńskiej

husarze team 330Dobrze jest spojrzeć na Polskę z perspektywy, widać wtedy jak bardzo zmienia się jej obraz. Energia tkwiąca w Polakach owocuje wieloma przedsięwzięciami a przecież jest jesień… Jesteśmy w drodze po Polsce, wyruszyliśmy z Warszawy na Meeting. Piszę dziennik z podróży, obok mnie ekipa ponad 20 dziennikarzy uczestników Światowego Forum Mediów Polonijnych. Gdy jestem wśród nich widzę, jak dobrze jest spojrzeć na Polskę z perspektywy. W ich oczach najlepiej widać jak bardzo zmienia się polski krajobraz. W trakcie meetingu byliśmy świadkami wielu przemian zachodzących w Polsce. Energia tkwiąca w Polakach owocuje wieloma przedsięwzięciami, niezmiernie mnie to cieszy. Stale w kraju szukamy rozwiązań – bliskich naszej narodowej tradycji oraz tożsamej dla mentalności mieszkańców miast i miasteczek, ważnej dla społeczności lokalnych.

Team330 - Nagrody - 06Katowice: Pierwsze nasze spotkanie dotyczyło podsumowania „Biegu upamiętniającego 330 Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz Przemarszu Wojsk Polskich pod Wiedniem”. Wspaniała uroczystość z udziałem prof. Jerzego Buzka miała miejsce w Katowicach w znanym z działalności kulturalnej „Marchołcie”. Tego wieczora jak zawsze doskonale spisał się w swej roli gospodarz Klubu Marchołt Prezes Aleksander Fiszer. Dyr. MOPKI w Szczyrku Pani Sabina Bugaj powitała gości w Marchołcie. Prowadzący spotkanie Lucek Czerny wybitny animator życia na Śląsku i redaktor Radia Piekary podczas spotkania w Marchołcie zaprosił na scenę Grzegorza Heromińskiego znanego polskiego aktora – to nasz słynny Adaś z „Kingsajz”. Mieliśmy wyśmienity występ – Grzegorz będąc w Nowym Jorku przebiegł maraton …i to było coś – usłyszeć jego relację.

Team330 - Nagrody - 24Premier Buzek wpadł na salę jak burza… jak przystało na biegacza 🙂 z pozytywną energią rozdając uściski dłoni kłaniał się zebranym. Uskrzydlony … atmosferą panującą na sali uhonorował z pieczołowitością biegaczy, członków Teamu 330. Aleksander Fisher, jako gospodarz wydarzenia zaprosił Forum Mediów Polonijnych oraz Łukasz Gołąb wraz z ekipą filmową dokumentował Bieg 330 zapisali w księdze wydarzeń życzliwą przyjaźń Premiera Jerzego Buzka, który czynnie włączył się w imprezę wspierając całym sercem ideę biegu. Polonijni dziennikarze obecni na spotkaniu podsumowującym „Bieg upamiętniający 330 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń” – naprawdę byli pod wrażeniem.

Team330 - Nagrody - 23Mamy szczęście znać osobiście naszego redakcyjnego kolegę a także działacza polonijnego Andrzeja Kempę, gdy zapytałam o głównego organizatora i koordynatora Biegu330 – powiedział mi, że to inicjatywa polskich środowisk tzn. Stowarzyszenia Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria, którego Andrzej jest Prezesem. Zależy nam wszystkim na podkreśleniu tego faktu, ponieważ tak jak Andrzej Kempa – Polak mieszkający w Austrii – uważam za wspaniałe – gdy Polonia takie inicjatywy podejmuje. A także, to że idea takich projektów zrodziła się na Forum Mediów Polonijnych jest dowodem głębokiego sensu dwudziestu lat pracy prezesa Stanisława Lisa i jego ekipy z Małopolskiego Forum Mediów Polonijnych. W oczekiwaniu na Pana Premiera prof. Jerzego Buzka – zaprezentowany został projekt organizacji Biegu po Serce Zbója Szczyrka wraz z filmem z jego edycji letniej ze Szczyrku.

Team330 - Nagrody - 20Przy tej okazji głos zabrała Sabina Bugaj – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Promocji i informacji ze Szczyrku oraz Piotr Pogon – Fundraiser. Piotr to człowiek, który posiada jedno płuco i ciągle pokonuje maratony, ultramaratony, a także zdobywa 7-tysięczniki po to, by pomagać innym – bardziej niż on potrzebującym. Pan Marszałek Mirosław Sekuła oraz Prezes Andrzej Kempa wręczyli zawodnikom podziękowania oraz piękne albumy ufundowane przez Polski Komitet Olimpijski. Następnie poproszono każdego zawodnika o podzielenie się swoimi wrażeniami z Biegu. Dla większości Biegaczy była to wspaniała przygoda życia i szczególne wydarzenie. Szczególnie dużo ekscytacji wzbudziły w na nas skrzydła husarskie.

Team330 - Nagrody - 46Miły widok stanowiło przekazanie skrzydeł na ręce Pani Edyty Mędrzak Subocz – Rzecznika Miasta Cieszyn – drobnej i kruchej kobiety, która poradziła sobie z husarskimi rynsztunkiem Na spotkaniu obecny był w/w Piotr Pogon – wspaniały polski fundraiser, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, himalaista a także maratończyk. Jego wsparcie zawsze podkreśla – jak istotny jest społeczny wymiar projektów sportowych i ich wyjątkowość w budowaniu pozytywnego obrazu Polaków przez Bieg Odsieczy Wiedeńskiej.

Team330 - Nagrody - 36W uroczystości wziął udział znany na Śląsku ks. Proboszcz Andrzej Loranc. Symboliczne skrzydła husarskie, które zostały przekazane miastu Cieszyn ku uczczeniu „Biegu upamiętniającego 330 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń” zostały dokładnie obfotografowane. Wykonawcą skrzydeł był Arkadiusz Baranowski – „ husar” Teamu 330. Efektem pracy w zespole było opracowanie odpowiedniej oprawy historycznej biegu.

Team330 - Nagrody - 40Edward Wieczorek i Józef Buszman dokumentując przeszłość łącząc z obecnym życia Śląska pokazali nam nowe formy promocji Polski pomyślane także jako doskonała zabawa. Bieg to wyczyn sportowy, radość i sportowa sylwetka oraz zdrowy duch, którym zaopiekował się ks. Jacek Pędziwiatr także „ husar” – przewodnik duchowy Biegu 330. Team330 to pasjonaci historii a także aktywni miłośnicy sportowego trybu życia. Wyrazy uznania należą się dla wykonanych przez Pocztę Polską SA okolicznościowych zestawów składających się z obiegowego znaczka z logiem Biegu, kartki korespondencyjnej wraz z 12 stemplami oznaczającymi miasta przez które podążał Jan III Sobieski wraz z husarią oraz stemplem okolicznościowym. korespondentkaZ-ca dyr. Poczty S.A. Robert Szpinda podziękował w imieniu organizatorów Premierowi Jerzemu Buzkowi za opiekę i serdeczne wsparcie Biegu 330. Wyrazy uznania należą się dla wykonanych przez Pocztę Polską SA okolicznościowych zestawów składających się z obiegowego znaczka z logiem Biegu, kartki korespondencyjnej wraz z 12 stemplami oznaczającymi miasta przez które podążał Jan III Sobieski wraz z husarią oraz stemplem okolicznościowym. Z-ca dyr. Poczty S.A. Robert Szpinda podziękował w imieniu organizatorów Premierowi Jerzemu Buzkowi za opiekę i serdeczne wsparcie Biegu 330. Biegacze wyruszyli z Będzina wspierani przez przyjaciół i sponsorów.

Team330 - Nagrody - 50 Mieliśmy możliwość poznać kilku z nich: Roberta Szpindę – z-dyr. Poczty Polskiej oddz. Katowice , Czesława Wiznera przedstawiciela IPA Grupa Ślask i „husar” Teamu330. Kapitan Teamu330 Radosław Jamróz otrzymał z rąk Premiera Jerzego Buzka podziękowania. W finalnej części spotkania nastąpił jeszcze jeden wyjątkowy moment. Otóż husarskie skrzydła, w których zawodnicy pokonali trasę Będzin – Kahlenberg, oprawione w piękną ramę, zostały wręczone reprezentującej Pana Burmistrza Mieczysława Szczura – Pani Edycie Subocz. Skrzydła zawisną w Cieszynie i pozostaną piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń. Liczne zgromadzeni goście mieli możliwość wymienić poglądy i zadać wiele pytań skierowanych do przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzeja Gościniaka, prezesa Związku Górnośląskiego p. Andrzeja Stania, prezesa Semper Polonia Marka Hauszylda, prezesa TVS Arkadisuza Holda.

Team330 - Nagrody - 16Spotkanie z udziałem wielu przedstawicieli śląskich samorządów oraz licznych reporterów i dziennikarzy z mediów przebiegało w przyjacielskiej atmosferze relacjonowane w TVP Polonia stanowi zapis wzniosłej idei realizowanej przez młodych ludzi – biegaczy, działających z energią godną zatrzymania w zapisach współczesnej kroniki. Uroczystości towarzyszyły występy młodych artystów z katowickiej szkoły muzycznej oraz wystawy – malarska prof. Czesława Romanowskiego i fotografii pt. „ Dokument Biegu po Serce Zbója Szczyrku”. Ideą imprezy jest pokonanie jak największej liczby okrążeń wyznaczonej trasy. Technika dowolna. Urząd Miejski, Centrum Kultury i Wypoczynku, Fundacja Promyczek, oraz Stowarzyszenie Zbója Szczyrka zapraszali nas serdecznie na imprezę sportowo-rekreacyjną o charakterze charytatywnym, mająca na celu wsparcie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu, a także pomóc małemu mieszkańcowi Gminy Andrychów. Nie zabrało także specjałów kuchni góralskiej, która pokrzepiła naszych wspaniałych gości tak, by mogli szczęśliwie i z bagażem nowym wspomnień powrócić do swoich domów. Team330 – Na plecach ze skrzydłami dawnej husarii tworzy nowa historię dla słynnego zwycięstwa wiedeńskiego króla Jana III Sobieskiego – Polaka rozmiłowanego w pisaniu listów do swojej ukochanej Marysieńki.

Team330 - Nagrody - 56 My także piszemy z tego miejsca list dziękując naszemu koledze dziennikarzowi i działaczowi społecznemu Andrzejowi Kempie za przykład jak należy budować most między Ojczyzną a miejscem, w którym czasem przychodzi nam żyć, nawet jeśli jest to innych kraj. W ten spektakularny sposób rozpoczęliśmy meeting – z udziałem dziennikarzy Światowego Forum Mediów Polonijnych – największego przedsięwzięcia w dziedzinie mediów w Polsce, Europie i świecie, mającego XX – letnią tradycję. Wiele cennych inicjatyw narodziło się w latach 1993-2013 r. właśnie dzięki takim zjazdom.

Zofia Wojciechowska