30 lipca ruszają 15. Letnie Światowe Igrzyska Polonijne

PSV Segromy - KempaDo rozpoczęcia XV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które odbędą się na Dolnym Śląsku, pozostało już tylko 15 dni. Zapowiada się wyjątkowo zacięta rywalizacja. Kanadyjczycy zamierzają przerwać hegemonię Niemców w klasyfikacji medalowej.

Ci ostatni uważają, że trzeci kolejny puchar za wygraną w generalce będzie pięknie wyglądał w ich gablocie z trofeami. Swojego ostatniego słowa nie powiedziała też reprezentacja Austrii, która z edycji na edycję dysponuje coraz liczniejszą ekipą. W tym roku na arenach 29 dyscyplin sportowych igrzysk pojawi się blisko 160 polonusów z ojczyzny Straussa.

Jestem optymistą, choć przeżyłem już trochę rozczarowań. 7-krotnie stawałem tuż za podium. Myślę, że Dolny Śląsk będzie nam jednak sprzyjał i jeśli w Toruniu zdobyliśmy 29 medali, to powinniśmy nasz dorobek podwoić. Mnie osobiście z Wrocławiem łączy wiele wspomnień z czasów studenckich. Właśnie tutaj mieszkało dużo moich przyjaciół, z którymi, mam nadzieję, uda mi się podczas igrzysk spotkaćmówi Andrzej Kempa, szef reprezentacji Austrii oraz głowa najbardziej utytułowanej w kadrze rodziny.

Jego klan wywalczył już 21 krążków. Większość z nich to dorobek dzieci pana Andrzeja: Natalii – 12 i Radka – 5. – Nasza koronna dyscyplina to Turniej Rodzinny. 3-krotnie byliśmy w finale, 2-krotnie go wygraliśmy. Teraz będziemy bronić toruńskiego złota – wyjaśnia.

Wśród medalistów jest też klan Pauli. To rodzina Arthura. Jego karierę jako skoczka narciarskiego przekreśliła kontuzja po fatalnym upadku na obiekcie w Bischofshofen.

Ekipa znad Dunaju na ŚLIP-ie pojawi się dopiero po raz 3. – Wcześniej polonusi z Austrii też brali udział w igrzyskach, ale nie występowali jako zorganizowana grupa reprezentująca cały kraj. Dopiero w 2007 roku powołano „Społeczny Ruch Igrzyska Polonijne”. Efekt naszej pracy to uczestnictwo w letnich igrzyskach ponad 150 zawodników z Austrii, którzy łącznie zdobyli 53 medale. Wręczono nam również 6 pucharów, 2 wyróżnienia Fair Play i przyznano prestiżową nominację do Rady Igrzysk w Toruniu – kończy Andrzej Kempa. 

źródło: http://wolow.naszemiasto.pl

Kategorie: Igrzyska Letnie, Wrocław 2011, Wszyskie. Tagi: , , , . Autor: Redakcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Redakcja

Polonia Sport – Serwis informacyjny dotyczący imprez sportowych organizowanych przy współpracy ośrodków polonijnych na całym świecie. Serwis ten opiera się na drukowanym biuletynie “Polonia Sport”, stronie internetowej www.poloniasport.com , audycjach Radia Polonia Sport i przekazywaniu aktualności przez FanPage na Facebooku. Głównym celem serwisu jest propagowanie sportu wśród Polonii na całym świecie, wspieranie i popularyzacja idei Światowych Igrzysk Polonijnych, Polonijnych Mistrzostw Świata oraz imprez z udziałem Polonii. Poprzez serwis informacyjny „Polonia Sport” pragniemy informować Polonię o bieżących i minionych wydarzeniach sportowych. Realizacji projektu przyświeca podtrzymywanie więzi z ojczyzną i polską kulturą, a także poznawanie i propagowanie kultury Polskiej poprzez sport, rekreację oraz projekty kulturalne i charytatywne. Uwaga! Jakiekolwiek powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT materiałów dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela. Warunkiem uzyskania zgody na wykorzystanie materiałów, do których prawa autorskie należą redakcji POLONIA SPORT jest przytoczenie ich w niezmienionej postaci wraz z widocznym i wyraźnym oznaczeniem: “Źródło – www.poloniasport.com” lub innym równoważnym, a jeśli publikacja jest w Internecie – wraz z aktywnym linkiem do strony, z której treść została pobrana. Prawa autorskie Treść serwisów internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT wraz z podstronami i wszystkie ich elementy podlegają ochronie przewidzianej przez austriackie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przez przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.