Kongres Rynku Sportu marką rozpoznawalną w Polsce i Europie

Redakcja Magazynu Pomorskiego rozmawia z dr Joanną Jedel, kierownikiem Zakładu Zarządzania w Sporcie w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku 

II Międzynarodowy Kongres Rynku Sportu w XXI wieku odbędzie się w maju w Gdańsku. Po ubiegłorocznym, który był sukcesem i został bardzo dobrze przyjęty, macie Państwo z pewnością dalsze ustalenia dotyczące najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi teraz rynek sportu. Jakie to wyzwania?

Współczesny rynek sportu jest w procesie profesjonalizacji. Szacunki wskazują, że w Europie Zachodniej udział sportu w wartości PKB kraju wynosi między 1% a 2%. Jego udział będzie się zwiększał z uwagi na wzrost znaczenia sektora usług i nowych technologii w gospodarce. Chcąc odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej i krajowej, należy scalić cztery elementy: finanse, warsztat trenerski, wyselekcjonowanych sportowców oraz spiąć to klamrą dobrego zarządzania. Właściwy system wartości i praktyki biznesowej pozwoli sprostać wyzwaniom, przed jakimi stoi współczesny rynek sportu. Każdy medal mistrzostw Europy, świata i olimpijski ma swój wymiar finansowy i tylko profesjonalne zarządzanie pozwala na osiąganie sukcesów na miarę oczekiwań i zaangażowanych środków finansowych.

Jest Pani doktorem nauk ekonomicznych, kierownikiem Zakładu Zarządzania w Sporcie w AWFiS w Gdańsku. Dlaczego właśnie zarządzanie w sporcie uważa Pani za tak niezwykle istotne?

Uważam, że jest to nadal obszar niszowy, szczególnie w Polsce. Akces Polski do struktur unijnych i alokacja środków finansowych pozwoliły na wybudowanie infrastruktury sportowej, dzięki której mamy szansę na rozwijanie sportu w ujęciu społecznym, jak i biznesowym. Obecne kluby sportowe oraz obiekty, na których odbywają się imprezy różnej rangi, potrzebują kadr wykształconych, które są w stanie właściwie i z sukcesem zarządzać tymi podmiotami. Mamy wiele przykładów, że właściciele obiektów znajdujących się w gminach czy powiatach dopłacają do funkcjonowania znajdującej się tam infrastruktury. Rozwiązaniem tego problemu jest np. koncepcja komercjalizacji obiektu nakreślona jeszcze przed jego wybudowaniem lub też, o ile istnieją takie możliwości, dokonanie modernizacji obiektu do wymagań rynkowych, tak aby powstała infrastruktura wielofunkcyjna, którą można wynajmować na różnorodne imprezy i wydarzenia. Jeżeli brakuje planu komercjalizacji, to jest to sytuacja, która świadczy to o tym, że struktura zarządzania oraz kadry nie są w stanie wypracować na odpowiednim poziomie zysków, a generują operacyjną stratę i w konsekwencji powiększają długi. Drastycznym przykładem braku profesjonalnego zarządzania i nadzoru właścicielskiego jest klub ekstraklasy Wisła Kraków o olbrzymich tradycjach. Zapaść organizacyjna tego klubu doprowadziła do skraju bankructwa. Jest to przykład niewłaściwego zarządzania i alokacji zasobów, braku równowagi pomiędzy celami takimi jak zwycięstwa sportowe a zyski finansowe, profesjonalnego podejścia do klubu jako spółki akcyjnej. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że zarządzanie w sporcie jest współcześnie niezwykle istotne. Profesjonalizm w zarządzaniu jest koniecznością w każdym klubie sportowym, jak i obiekcie sportowym.

cały artykuł na stronie internetowej Magazynu Pomorskiego –> http://www.magazynpomorski.eu/nasze-rozmowy/1159-kongres-rynku-sportu-marka-rozpoznawalna-w-polsce-i-europie

Tekst i foto: Magazyn Pomorski