Polonijne Otwarte Mistrzostwa Świata w Siatkowce

_wsb_500x332_PSV+Segromy+-+Andrych$C3$B3w+2012+Fot.+Foto+we+dwoje+-+03Polonijne Otwarte Mistrzostwa Świata w Siatkowce przeprowadzone w dniach 12 – 15 września w Andrychowie ( woj. małopolskie) są częścią projektu konkursowego MSZ w ramach realizacji zadania „Współpraca z Polonia i Polakami Zagranicą”.

Mimo stosunkowo krótkiego czasu poswięconego na organizację tego ambitnego projektu, do udziału zgłosiło się 14 zespołów z Austrii, Francji, Kanady, Litwy, Łotwy i Białorusi, a także dwa profesjonalne zespoły z Polski (MKS Andrychów i Kęty Polska). W sumie zawitało do Andrychowa 200 zawodników. Austrię na tych Mistrzostwach już po raz trzeci reprezentował zespół PSV Segromy z kapitanem Rafałem Murczkiewiczem na czele. Nowością w tych rozgrywkach dla naszej drużyny było to, iż jako zespół amatorski wziął udział w meczach w grupie zawodowej.

Rozgrywki przeprowadzono na terenie dwóch hal sportowych w grupie amatorskiej i profesjonalnej. W ogólnej klasyfikacji kobiet zwyciężył zespół Skawa Wadowice przed Sokółem Grodno a w męskiej Ezerzeme Daugavpils przed MKS Andrychów.

Turniej został zorganizowany przez Fundacja Semper Polonia, Urząd Miejski w Andrychowie, K.S.”Beskid”, firmę TMT Wadowice, Alps Wadowice, Fundację Polska Siatkówka.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Marszałek senatu Bogdan Borusewicz, pozostałe patronaty obejmują: Marszałek Małopolski Jerzy Miller, Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski, Prezes Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej Andrzej Lemek oraz Burmistrz Andrychowa.

Patronat medialny objęły: TVP Polonia, TVP Silesia, Kronika Beskidzka, Gazeta Krakowska, Polonia Sport, Webcamera pl., Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie.

Inicjatorzy mistrzostw przyjęli za cel turnieju popularyzację siatkówki, jako sportu ogólnie dostępnego, w środowiskach polonijnych, jak również integrację Polonii poprzez rywalizację sportową.

Mistrzostwom towarzyszyły imprezy o charakterze, integracyjnym jak spotkanie przy ognisku w ośrodku „Stajnia Hucułt”, disco-polo w ośrodku wypoczynkowym „Czarny Groń” w Rzykach jak również kulturalne przybliżające kulture i historię regionu, jak wycieczkę do Wadowic rodzinnego miasta błogosławionego Jana Pawła II.

Turniej zakończony został meczem gwiazd Polskiej Siatkowki z udziałem m.in. Grzegorz Fijałek, Zbigniewa Zielińskiego, Marcin Prus, Paweł Papke, Michał Chadała czy Waldemar Wspaniały przeciwko wybranym zawodnikom z drużyn uczestniczących.

Ceremonia przyznania medali i pucharów uswietniona została obecnością osobistości związanych z ruchem polonijnym jak prezes Fundacji Semper Polonia, pan Marek Hauszyld i senator RP pan Andrzej Szewinski członek komisji ds wspolpracy z Polonia (były rep. Polski w Siatkowce).

Elżbieta Maleszewska – Orlowski
Polonia Sport

Kategorie: Andrychów 2012, Siatkówka, Wszyskie. Tagi: , , , , , , , , , , . Autor: Redakcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Redakcja

Polonia Sport – Serwis informacyjny dotyczący imprez sportowych organizowanych przy współpracy ośrodków polonijnych na całym świecie. Serwis ten opiera się na drukowanym biuletynie “Polonia Sport”, stronie internetowej www.poloniasport.com , audycjach Radia Polonia Sport i przekazywaniu aktualności przez FanPage na Facebooku. Głównym celem serwisu jest propagowanie sportu wśród Polonii na całym świecie, wspieranie i popularyzacja idei Światowych Igrzysk Polonijnych, Polonijnych Mistrzostw Świata oraz imprez z udziałem Polonii. Poprzez serwis informacyjny „Polonia Sport” pragniemy informować Polonię o bieżących i minionych wydarzeniach sportowych. Realizacji projektu przyświeca podtrzymywanie więzi z ojczyzną i polską kulturą, a także poznawanie i propagowanie kultury Polskiej poprzez sport, rekreację oraz projekty kulturalne i charytatywne. Uwaga! Jakiekolwiek powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT materiałów dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela. Warunkiem uzyskania zgody na wykorzystanie materiałów, do których prawa autorskie należą redakcji POLONIA SPORT jest przytoczenie ich w niezmienionej postaci wraz z widocznym i wyraźnym oznaczeniem: “Źródło – www.poloniasport.com” lub innym równoważnym, a jeśli publikacja jest w Internecie – wraz z aktywnym linkiem do strony, z której treść została pobrana. Prawa autorskie Treść serwisów internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT wraz z podstronami i wszystkie ich elementy podlegają ochronie przewidzianej przez austriackie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przez przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.