XI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Karkonosze 2014

 

DSC_2389W dniach od 24 lutego do 1 marca 2014 roku prawie 523 Polonusów z ponad 21 krajów wzięło udział w Zimowej Olimpiadzie Polonijnej, która odbyła się po raz pierwszy w Karkonoszach. Były to bardzo udane Igrzyska a organizatorzy postarali się, aby pozostały one nam na długo w pamięci.


P1060378

Zaczęło się od fascynującego otwarcia: tradycyjnego przemarszu uczestniczących ekip, uroczystego ślubowania uczestników i sędziów, a następnie zapalenia znicza olimpijskiego, który został dostarczony w bardzo widowiskowy sposób – z nieba na ziemię przez lecący dron.

Wspaniała była też oprawa artystyczna: dynamiczne laserowe show, pokazy Multivisual, koncert zespołu Piersi z hitem „Bałkanica” oraz imponujący pokaz sztucznych ogni.

Zawody rozgrywane były w 10 konkurencjach w Karpaczu, Jakuszycach, Cieplicach, Sobieszowie i w czeskim Jabloncu (hokej). Wioskę olimpijską zlokalizowano w Parku Zdrojowym w Jeleniej Górze – Cieplicach. Codziennie wieczorem w dużym namiocie, ustawionym w Parku Zdrojowym, odbywały się dekoracje medalistów.Tam też Polonusi ze wschodu i zachodu spotykali się, odnawiali stare i zawiązywali nowe przyjaźnie.

DSC_2743Zaproponowane przez organizatorów atrakcje towarzyszące sportowym zmaganiom były interesujące: teatr, nowootwarte termy, huta szkła kryształowego, wystawa i zwiedzanie muzeum.

Nie zapomniano również o tradycyjnym Forum Polonijnym, na którym omawiano sprawy Polonii.

Fa Pauli - 13 medaliNajwiększym zmartwieniem organizatorów był jednak brak śniegu, gdyż od dłuższego czasu w Kotlinie Jeleniogórskiej panowała wiosna. Mimo to w Karpaczu u podnóża Śnieżki udało się rozegrać licznie obsadzone dyscypliny alpejskie na doskonale przygotowanym stoku. Również na Polanie Jakuszyckiej pracowano ciężko, nawet nocami, aby umożliwić start w biathlonie i biegach narciarskich.

Dziękujemy serdeczne organizatorom za ich ogromny wysiłek i poniesione nakłady finansowe.

Obok zaciętej rywalizacji sportowej na trasach zjazdowych, biegowych i nordic walking, lodowiskach i torze saneczkowym były też zabawne konkurencje w ramach Igrzysk Retro. Ciągnięcie sań rogatych, piłowanie drzewa, bieg z rakietami śnieżnymi w ręku itd. często w stylowych strojach i z pomalowanymi twarzami – doskonała zabawa, która dała uczestnikom dużo radości.

Magda Emilianowicz TVP i PauliEkipa Polonii Austriackiej licząca 26 zawodników pokazała się na Igrzyskach z dobrej strony. Prezentowaliśmy się dobrze w naszych jednolitych strojach i byliśmy aktywni (Forum Polonijne, odwiedziny w Domu Dziecka, wieczory integracyjne).

Osiągnęliśmy też duży sukces sportowy zdobywając łącznie 23 medale, co pozwoliło nam zająć wysoką 7 lokatę w punktacji drużynowej.

Ale  nie wyniki sportowe były tu najważniejsze, lecz możliwość spotkania się i integracji Polonii z całego świata. Odkrywaliśmy na nowo Ojczyznę oraz poznawaliśmy uroki i walory pięknej Kotliny Jeleniogórskiej. Wrócimy tu kiedyś ponownie śladami wspomnień i wspólnie przeżytych chwil.

Arek Zagrodnik organizator igrzysk i AustriaDziękujemy Dolnoślązakom za doskonałą organizację XI Zimowej Olimpiady Polonijnej.

Autor: Janusz Pauli – koordynator i przedstawiciel regionalny Stowarzyszenia “Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria” wspomagającego i popularyzującego Igrzyska Polonijne w Austrii. Wieloletni trener i zawodnik sportów zimowych. Prywatnie ojciec Arthura Pauli skoczka narciarskiego reprezentacji narodowej Austrii.

Foto: Dorota Fischer i Astrid Pauli

Ten sam artykuł w wersji angielskiej na stronie LinkToPoland.com :

http://linktopoland.com/en/the-report11th-world-winter-olympics-of-polish-communities-karkonosze-2014/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie: Igrzyska Zimowe, Karkonosze 2014, Wszyskie. Tagi: , , , , , , , . Autor: Redakcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Redakcja

Polonia Sport – Serwis informacyjny dotyczący imprez sportowych organizowanych przy współpracy ośrodków polonijnych na całym świecie. Serwis ten opiera się na drukowanym biuletynie “Polonia Sport”, stronie internetowej www.poloniasport.com , audycjach Radia Polonia Sport i przekazywaniu aktualności przez FanPage na Facebooku. Głównym celem serwisu jest propagowanie sportu wśród Polonii na całym świecie, wspieranie i popularyzacja idei Światowych Igrzysk Polonijnych, Polonijnych Mistrzostw Świata oraz imprez z udziałem Polonii. Poprzez serwis informacyjny „Polonia Sport” pragniemy informować Polonię o bieżących i minionych wydarzeniach sportowych. Realizacji projektu przyświeca podtrzymywanie więzi z ojczyzną i polską kulturą, a także poznawanie i propagowanie kultury Polskiej poprzez sport, rekreację oraz projekty kulturalne i charytatywne. Uwaga! Jakiekolwiek powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT materiałów dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela. Warunkiem uzyskania zgody na wykorzystanie materiałów, do których prawa autorskie należą redakcji POLONIA SPORT jest przytoczenie ich w niezmienionej postaci wraz z widocznym i wyraźnym oznaczeniem: “Źródło – www.poloniasport.com” lub innym równoważnym, a jeśli publikacja jest w Internecie – wraz z aktywnym linkiem do strony, z której treść została pobrana. Prawa autorskie Treść serwisów internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT wraz z podstronami i wszystkie ich elementy podlegają ochronie przewidzianej przez austriackie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przez przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.