Piękna postawa Polonii w Austrii honorująca Niezłomnych. Cześć pamięci Żołnierzy Wyklętych!

Wyróżnione

Bieg Tropem Wilczym Wieden – Swiatowa Federacja Sportu Polonijnego

Rekordowo licznie stawiła się Polonia w Austrii (głównie z Wiednia) w niedzielę, 3 marca 2024 roku w Wiedniu aby pokonać symboliczną trasę 1963 metrów XII edycji biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. 

Do soboty zapisało się na bieg ponad 150 zawodników a w niedzielę przy pięknej pogodzie do rejestracji dołączyło kolejnych 130. osób. Pozytywnie zaskoczeni organizatorzy wydali wszystkie 250. pakietów startowych oraz ponad 30 dodatkowych pamiątek biegowych. 

Bieg Tropem Wilczym Wieden – Swiatowa Federacja Sportu Polonijnego

Zawodnicy wystartowali w grupach biegowych i tak najpierw startowały dzieci do lat 14-stu, potem dorośli, następnie grupa Nordic Walking w na końcu uczestnicy ze swoimi wiernymi czworonogami czyli z pieskami. Po pokonaniu trasy na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal, dyplom, okolicznościową kartkę pocztową, baton energetyczny, jabłko, wodę mineralną i kartę biegacza Polonijnej Ligi Biegowej, która właśnie tym biegiem rozpoczyna sezon biegowy w 2024 roku.

W programie wydarzenia organizatorzy przygotowali zabawy przy muzyce, gimnastykę, zabawę w ringo, rozgrzewkę i stretching. Odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników oraz zaprezentowano portrety Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie odśpiewano hymn Polski i wręczono nagrody dla zwycięzców Polonijnej Ligi Biegowej sezon 2023. Warty podkreślenia jest fakt, że to była największa do tej pory organizowana w Austrii polonijna impreza biegowa na której przykładem dla wielu powinna być nie tylko piękna patriotyczna postawa dzieci, młodzieży i dorosłych ale również ich zdyscyplinowanie. Po biegu uczestnicy nie pozostawili po sobie żadnych papierków, butelek czy innych resztek a przecież organizatorzy rozdali ich setki. 

Bieg Tropem Wilczym Wieden – Swiatowa Federacja Sportu Polonijnego

Podsumowując we wszystkich biegach Tropem Wilczym w Wiedniu wzięło już udział ponad 1.300 osób co daje nadzieję, że wiedeńska edycja biegu będzie się dalej rozwijać. Jak podał główny organizator biegu w Polsce Fundacja WiD największy bieg poza Polską w 2023 roku odbył się w Chicago, potem w Wiedniu a następnie w Nowym Yorku. Mamy nadzieję, że nasz bieg w Wiedniu i w tym roku utrzyma się w czołówce.

W sumie w organizacji pomagało prawie dwadzieścia osób, którym w imieniu organizatorów serdecznie pragnę podziękować.

Andrzej Kempa – główny koordynator biegu.

Organizatorzy:

Światowa Federacja Sportu Polonijnego, Federacja Polaków w Austrii, Klub Gazety Polskiej im. Rtm. Pileckiego i Fundacja Wolność i Demokracja