O Redakcja

Polonia Sport – Serwis informacyjny dotyczący imprez sportowych organizowanych przy współpracy ośrodków polonijnych na całym świecie. Serwis ten opiera się na drukowanym biuletynie “Polonia Sport”, stronie internetowej www.poloniasport.com , audycjach Radia Polonia Sport i przekazywaniu aktualności przez FanPage na Facebooku. Głównym celem serwisu jest propagowanie sportu wśród Polonii na całym świecie, wspieranie i popularyzacja idei Światowych Igrzysk Polonijnych, Polonijnych Mistrzostw Świata oraz imprez z udziałem Polonii. Poprzez serwis informacyjny „Polonia Sport” pragniemy informować Polonię o bieżących i minionych wydarzeniach sportowych. Realizacji projektu przyświeca podtrzymywanie więzi z ojczyzną i polską kulturą, a także poznawanie i propagowanie kultury Polskiej poprzez sport, rekreację oraz projekty kulturalne i charytatywne. Uwaga! Jakiekolwiek powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT materiałów dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela. Warunkiem uzyskania zgody na wykorzystanie materiałów, do których prawa autorskie należą redakcji POLONIA SPORT jest przytoczenie ich w niezmienionej postaci wraz z widocznym i wyraźnym oznaczeniem: “Źródło – www.poloniasport.com” lub innym równoważnym, a jeśli publikacja jest w Internecie – wraz z aktywnym linkiem do strony, z której treść została pobrana. Prawa autorskie Treść serwisów internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT wraz z podstronami i wszystkie ich elementy podlegają ochronie przewidzianej przez austriackie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przez przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

XI edycja biegu pamięci „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Wiedniu.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W AUSTRII.

NIEDZIELA, 05 MARCA 2023 – zapisy od godz. 12:45 – start godz. 14:00
START I META: (Park – Erholungsgebiet SIMMERING) 
1110 WIEN, FlORIAN-HEDORFER-STRASSE 7
(Po drugiej stronie ulicy , ok. 150 metrów od basenu na Simmeringu)

Program:
12:45 Rejestracja uczestników (wydanie pakietów startowych i pamiątek)
13:00 Zabawy przy muzyce (zumba, gimnastyka, tańce ect.)
13:30 Rozgrzewka i stretching 
13:40 Prelekcja i informacja o biegu
14:00 Start: Bieg z pieskami i Bieg indywidualny
14:15 Start: NordicWalking, marsz lub marszobieg
14:45 Wręczenie dyplomów i medali, pamiątkowe zdjęcia
15:15 Zakończenie

CELEM BIEGU JEST POKONANIE DYSTANSU HONOROWEGO tj. 1963 m. Uczestnicy trasę mogą pokonać: biegiem, marszem, spacerem lub można iść z kijkami (NordicWalking), bardzo mile widziany jest start z pieskiem.

Uwaga! Udział w biegu jest bezpłatny. Bieg nie ma charakteru rywalizacji sportowej, dlatego też czas nie będzie mierzony. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy dyplom. 

Zalecamy zarezerwować pakiety startowo-pamiątkowe emailowo office@poloniasport.com lub telefonicznie 06509697989. Pakietów wraz z pamiątkowymi koszulkami jest ograniczona ilość. 

ZAWARTOŚĆ PAKIETU PAMIĄTKOWEGO BIEGU PAMIĘCI W WIEDNIU. PAKIET PAMIATKOWY 

  • Koszulka biegowa z nadrukiem lub kolorowy sportowy bidon na wodę lub napój
  • Medal okolicznościowy biegu z metalu
  • Dyplom/certyfikat dla uczestnika
  • Torba okolicznościowa
  • Materiały promocyjne m.in. komiks edukacyjny, pocztówka
  • Pakiet energetyzujący (napój i owoc)
  • Woda

Cena pakietu:
1,50 Euro dla dzieci do lat 14-stu i seniorów powyżej 65 lat 
5,00 Euro dla grup zorganizowanych powyżej 6 osób 
8,00 Euro dla dorosłych

Organizatorzy szczególnie zapraszają dzieci i młodzież do udziału w tym wydarzeniu

Proponowany dojazd z kierunku centrum Wiednia:
Metro: 
U3 – (ostatnia stacja) Simmering/Kaiserebersdf. Str. 
S-Bahn: R, REX, RegioJet, S80 – stacja Simmering HauptStr

Tramwaj (dwa przystanki ok. 4 min jazdy):
“11” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
“71” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 150 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss 7

Autobus (trzy przystanki ok. 4 min jazdy):
„73A” wysiadka przystanek na Florian-Hedorfer-Straße 
„69A” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 250 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss 7

Pieszo ze stacji U3 – ok. 1200 metrów zwykłym tempem 14 minut

więcej na https://tropemwilczym.org/bieg/wieden/

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej – Trasa Kahlenberg/Schwechat(AUT)

23 października br. to kolejny dzień biegowy dla uczestników sztafety pn. Bieg Odsieczy Wiedeńskiej. Rozpoczyna się on w Klosterneuburgu pod Wiedniem po czym sztafeta wbiegnie na wzgórza Leopoldsberg i Kahlenberg aby udać się do Polskiego Sanktuarium Narodowego i pokłoni się w sanktuarium Janowi III Sobieskiemu. Następnie sztafeta uda się do centrum Wiednia do kościoła Augustinierkirche gdzie Jan III Sobieski uczestniczył 13 września 1683 w dziękczynnym naborzeństwie i gdzie spiewał „Te Deum” oraz pobiegnie do katedry Św. Szczepana. Ostatnim punktem na trasie będzie odwiedzenie obeliska Kugelkreuz zwanego również Sobieskikreuz, miejsca spotkania Sobieskiego z cesarzem Leopoldem I w trzy dni po zwycięstwie pod Wiedniem.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego startu w biegu na trasie. Na uczestników czekają piękne medale i pamiątki z biegu.

Harmonogram:

  • 09:00 Klosterneuburg
  • 10:00 Leopoldsberg – Kościół
  • 10:30 Kahlenberg – Sanktuarium
  • 12:30 Wien – Augustinerkirche
  • 13:00 Wien – Stephansdoom
  • 15:00 Schwechat – Kugelkreutz

Bieg jest częścią projektu pn. „VIVAT JAN III SOBIESKI” finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Koszulki Biegu Odsieczy Wiedeńskiej 2022r.

Prezentujemy koszulki techniczne transgranicznej sztafety biegowej Bieg Odsieczy Wiedeńskiej. Charakretystyczne dla koszulek są symbole husarii, 100-lecia niepodległości i projektu „Vivat Jan III Sobieski”.

uwaga: grafiki objęte są prawami autorskimi

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej – Trasa Brzesław(CZ)/Kreuzenstein(AUT)

22 października do uczestnicy sztafety pn. Bieg Odsieczy Wiedeńskiej ruszają w drugi dzień biegu. Rozpoczyna się ona w malowniczym Brzesławiu po czym trasami biegowymi sztafeta pobiegnie do Lednickiego pałacu i minaretu a następnie przekroczy granicę za Vlaticami i przez Poysdorf pobiegnie do Hollabrunn gdzie Jan III Sobieski spotkał się z księciem Karolem Lotaryńskim. Następnie sztafeta uda się do Stetteldorf am Wagram miejsca narady wojennej i pobytu króla Jana III Sobieskiego, ostatnim punktem na trasie będzie piękny zamek Kreuzenstein zbudowany przez ród Wilczek.

Przypis: Hrabia Johann Nepomuk Wilczek (1837 – 1922), potomek starej polskiej rodziny szlacheckiej sięgającej XII wieku, był jednym z najważniejszych austriackich arystokratów swojej epoki. Osobiście legendarny ze względu na wyjątkową skromność i oszczędność, był jednocześnie jednym z najbogatszych przedsiębiorców w imperium jako wielki posiadacz ziemski i właściciel drugiej co do wielkości kopalni węgla w monarchii cesarsko-królewskiej.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego startu w biegu na trasie. Na uczestników czekają piękne medale i pamiątki z biegu.

Harmonogram:

  • 08:00 Brzesław – Zamek
  • 09:00 Lednice – Pałac
  • 10:00 Vlatice – Zamek
  • 12:00 Poysdorf – Rynek
  • 15:00 Hollabrunn – Rynek
  • 17:00 Stetelldorf am Wagram
  • 18:00 Kreuzenstein – Zamek

Bieg jest częścią projektu pn. „VIVAT JAN III SOBIESKI” finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Medale Biegu Odsieczy Wiedeńskiej 2022r.

Prezentujemy medale wykonane z okazji 339. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które będą wręczane uczestnikom sztafety Biegu Odsieczy Wiedeńskiej w 2022 roku. Medale są o średnicy 70mm i wykonane ze stali. Upamiętniają nie tylko Wiktorię Wiedeńską ale również 100. lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto przebiec odcinek trasy aby otrzymać taki niecodzienny medal.

Przypominamy gdzie na trasie w Polsce można włączyć się do biegu i otrzymać taki medal:

  • 08:00 Będzin – Zamek
  • 09:00 Siemanowice Śl. – Park Tradycji
  • 10:30 Piekary Śl. – Bazylika NMP
  • 12:30 Gliwice – Zamek Piastowski
  • 14:00 Rudy – Sanktuarium MBP
  • 16:00 Racibórz – Rogatki/Zamek
  • 17:00 Krzyżanowice – Kuźnia

Bieg jest częścią projektu pn. „VIVAT JAN III SOBIESKI” finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022