IV Bieg Odsieczy Wiedeńskiej – bieg upamiętniający 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. rocznię Chrztu Polski.

IV Bieg Odsieczy WiedeńskiejBieg Odsieczy Wiedeńskiej organizowany był od 7 do 11 września 2016 roku jako pielgrzymka biegowa dlatego też odbył się pod patronatami honorowymi władz kościelnych: Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Kard. Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca, Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdeka, Biskupa Bielsko-Żywieckiego Romana Pindela, Biskupa Sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, Biskupa Gliwickiego Jana Kopieca, Biskupa Opolskiego Andrzeja Czaji i władz świeckich: Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, Starosta Gliwicki Waldemar Dombek, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, Wójt Gilowic Leszek Frasunek, Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, Wielki Mistrz Kapituły Orderu Świętego Stanisława Marek Kwiatkowski.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej był częścią̨ Polonijnych Dni Obchodów 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które organizowane są w ramach Ogólnopolskich Obchodów 333. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej pod przewodnictwem Pani Senator RP Anny Marii Anders, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego.

IV Bieg Odsieczy Wiedeńskiej SzczyrkBiegacze pokonali w Polsce 333 km i 140 km w Czechach i Austrii przynosząc w darze z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku i Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, rzeźbę Matki Bożej Szczyrkowskiej wraz ze św. Jakubem autorstwa Józefa Więzika oraz fragment Buka, na którym objawiła się Matka Boża w 1894 roku na szczyrkowskiej Górce oraz komplet numizmatów wykonanych z okazji twegorocznej rocznicy wraz z kartkami okolicznościowymi wydanymi przez Pocztę Polską, które przekazali osobiście na ręce Jego Ekscelencji Arcybiskupa Wiednia, Kardynała Christopha Schönborna.

W sztafecie głównej biegło 28 zawodników natomiast w biegu uczestniczylo ponad 300 biegaczy biorąc udział w lokalnych biegach publicznych na etapach w Szczyrku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Andrychowie, Piekarach Śląskich, Knurowie, Raciborzu i Krzyżanowicach, biegacze odwiedzili siedem sanktuariów
w których podczas uroczystych nabożeństw odnowili Śluby Jasnogórskie, w Bazylice Matki Boskiej Piekarskiej uczestniczyli w Celebracji Eucharystycznej z oryginalnym kielichem króla Jana III Sobieskiego, który pozostawił w Bazylice. Na swojej trasie biegowej oddali hołd ofiarom faszyzmu i deportowanym Górnoślązakom w niemieckim Obozie Zagłady pozniejszym sowieckim łagrze w Oświęcimiu, odwiedzili Kopiec Wyzwolenia a także Zamek Stetteldorf miejsce pobytu Króla Jana III Sobieskiego przed zwycięską bitwą pod Wiedniem. Chorążymi biegu na kolejnych etapach byli Edward Dudek, Jerzy Fijak, Renata Gorczewska, Adam Ochman, ks. Jacek Pędziwiatr, Radek Jamroz, Andrzej Czerwinski wraz z Ghostbikers, Kamil Krolikowski, Adam Kultys wraz z Cidrylotajom, Adrianna Lominska, Beata Szpilka, Andrzej Kempa, Kazimierz Foltyn, Natalia Kempa, Marianna Wojciechowska oraz przedstawiciele biegaczy z ZSPIG nr 1 w Szczyrku, z UKS „Sokolik” z Kalwarii Zebrzydowskiej, z Andrychowa, z Knurowa, z Raciborza i z Krzyżanowic. (kompletną listą opublikujemy w terminie poźniejszym)

W tym roku organizatorzy wraz z Partnerami wydali okolicznosciowy numizmat i kartkę pocztową wraz ze stemplem. Bieg jest ogranizowany corocznie od 2013 roku przez Stowarzyszenie Swiatowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria, Stowarzyszenie Zbója Szczyrka wraz z Partnerami.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.