I Bieg po Serce Zbója Szczyrka w Szczyrku

I Bieg po Serce Zbója Szczyrka - 095_new

„JA uczestniczę – TY sponsorujesz – MY pomagamy”, „Dając o zdrowie serc, którym pomagasz, dbasz również o zdrowie własnego serca”, „Uczestnicząc w biegu , pomagasz innym, pomagając innym, pomagasz równiez sobie” – takie przesłania towarzyszyły „I Biegowi po Serce Zbója Szczyrka”

Marszem, biegiem, spacerkiem, na rowerze, hulajnodze, na rolkach, z rodzinami, znajomymi oraz z psami… Dorośli i dzieci, ci co biegają amatorsko, ci co robią to z rzadka i ci, którzy są ograniczeni ruchowo i poruszają się na wózkach inwalidzkich. Ponad 1000 osób, a więc trzykrotnie więcej niż się spodziewano, wzięło udział w „I Biegu po Serce Zbója Szczyrka”, który odbył się 26 sierpnia 2012 r. w samym sercu Szczyrku !!!

I Bieg po Serce Zbója Szczyrka - 147_newZwycięzcą był każdy, kto zdobył choćby jedno serduszko, czyli przebiegł co najmniej jedno okrążenie równe 1200 m, którego start i meta wyznaczone zostały na Palcu św. Jakuba, a trasa przebiegała wzdłuż Żylicy.

Bieg otworzyła ekipa Fundacji ze sterownikiem protez serca POLPDU 501. Sterownik, zaopatrzony w kartę uczestnika biegu i numer startowy 001, pokonał 18 okrążeń co daje 21 600 m. Był to pierwszy, bardzo ważny test sprawnościowy tej maszyny, której budowa i konstrukcja umożliwia wspomaganie pacjenta protezą serca w warunkach domowych. Sterownik opracowany został z myślą o protezach serca dla dorosłych, ale znakomicie sprawdzi się również w przypadku protezy pediatrycznej, nad którą trwają prace w Fundacji i której dofinansowaniu dedykowana była impreza w Szczyrku.

I Bieg po Serce Zbója SzczyrkaUczestnicy biegu pokonali łącznie 7614 okrążeń (zdobyli tyle serduszek), co daje 9 136 800 metrów, czyli 9 136,8 kilometrów. Ze względu na ogromne zaangażowanie sportowe i zaciekłą rywalizację, przyznano po trzy wyróżnienia w kilku kategoriach wiekowych (do 6 roku życia, 6-14 lat, 15-19 lat, 20 – 29 lat, 30 – 44 lata, 45 – 59 lat oraz 60+) i w kategoriach: osób niepełnosprawnych, jadących na rowerze, poruszających się innym środkiem transportu, osób, które pokonały największą ilość okrążeń. Przyznano także wyróżnienie uczestnikowi, który pokonał 26 okrążeń na hulajnodze.

I Bieg po Serce Zbója Szczyrka - 162_new„I Biegowi po Serce Zbója Szczyrka” towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji: specjały miejscowej kuchni, stoiska z rękodziełem, ścianka wspinaczkowa, konkursy, zabawy, występy muzyczne i taneczne oraz namiot Fundacji, w którym można było pobawić się w chirurga, wykonać próbę wysiłkową swojego serca oraz dowiedzieć się czym są mechaniczne protezy serca i dlaczego warto je robić dla dorosłych i dla dzieci.

Uczestnikom biegu wydano: 320 porcji grochówki, pond 80 litrów żurku, 300 porcji ciasta, 1600 butelek wody, 420 koszulek, 120 opasek na rękę, 850 smyczy, 100 kolorowanek 3D.

Zabawa była znakomita, a zawdzięczamy ją organizatorom biegu: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku, Stowarzyszeniu „SIPPA – Światowe Igrzyska Polonijne” Polonia Austria oraz Miastu Szczyrk.

Brawo dla wszystkich: uczestników, organizatorów, sponsorów, kibiców i sympatyków!!! Serdecznie Wam dziękujemy!!!