„Praemiando incitat – nagradzając zachęca” – Andrzej Kempa wyróżniony Orderem św. Stanisława

Andrzej Kempa odznaczony Orderem św. Stanisława

Andrzej Kempa – Order św. Stanisława

„Praemiando incitat” taki napis czytamy na Orderze św. Stanisława. Order ten ustanowiony został 7 maja 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i nadawany bł corocznie dnia 8 maja podczas majowych uroczystości ku czci św. Stanisława w Kościele św. Krzyża w Warszawie. Pierwotnie, aby zostać Damą lub Kawalerem Orderu, należało m.in. udowodnić szlacheckie pochodzenie po mieczu i po kądzieli, jak również regularnie wspierać finansowo Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie i wspomagać ubogich. W czasach nam współczesnych ten oparty na tradycji i etosie zakonów rycerskich order przyznawany jest tym, którzy z własnej woli i nie patrząc na korzyści finansowe, pomagają innym dlatego też inskrypcja na rewersie orderu: PREAMIANDO INCITAT (nagradzając zachęca) prosto i trafnie wyjaśnia istotę nadawania tego odznaczenia. 11 maja tego roku, tradycyjnie w warszawskim Kościele św. Krzyża, po mszy, której przewodniczył Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, po 180 latach przerwy, po raz kolejny Wielka Kapituła Narodowa przyznała Ordery św. Stanisława działaczom społecznym.

Z radością informujemy, że na wniosek Komandorii Zagłębiowskiej i przy wiodącej postawie Pana Komandora Henryka Bebaba wśród kawalerów pąsowej wstęgi znalazł się nasz polonijny kolega i wieloletni działacz społeczny. Andrzej Kempa otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza, prof. dr hab. Marka Kwiatkowskiego, Krzyż Komandorski Orderu św. Stanisława „za zasługi czynione ku dobru Polaków zamieszkałych w Polsce i za granicą”. Wyróżnieniem tym podkreślono 10 lat pracy społecznej Andrzeja Kempy na rzecz Polonii i działalności charytatywnej na rzecz dzieci.

Warto wspomnieć, że nasz wiedeński Polonus jest drugim „koszęciniakiem” uhonorowanym tym odznaczeniem. Pierwszym jest Józef Musioł, kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu św. Stanisława, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sląska w Warszawie, przewodniczący Rady Programowej Zespołu Pieśni i Tańca Sląsk im. St. Hadyny.

Obu Panom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w ich działalności społecznej !

Na zakończenie jeszcze kilka ważnych informacji dotyczących dziedzin życia społecznego, które zainicjował i zrealizował Andrzej Kempa:

2004 – 2006 Przewodniczący Zarządu i założyciel Stowarzyszenia Rady Rodziców Zespołu Szkoł im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu

2006 – 2014 Szef Sztabu Zagranicznego Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy 2007 Koordynator Katolickiej Inicjatywy Obywatelskiej w Austrii przy polskiej Misji Katolickiej, autor i pomyslodawca tablicy pamiątkowej ku czci bł. Jana Pawła II. Tablica została zawieszona w 16.10.2007 roku w katedrze sw. Szczepana w Wiedniu. (W II kw 2013 roku przekazana Polskiej Misji katolickiej na Rennwegu w Wiedniu.)

2008 – 2009 Wiceprezes i rzecznik prasowy a wcześniej członek Zarządu Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”

2009 Inicjator i współzałożyciel Polonijnej Platformy Dialogu w Austrii oraz spotkań Polonijnego Okrągłego Stołu w Linzu i Wiedniu.

2009 Koordynator Umów Partnerskich między gminami Koszecin na Śląsku/Polska i Kraubath an der Mur w Styrii/Austria

2008 – 2011 Wiceprezes Stowarzyszenia „POMOC“ – porady i świadczenia od A do Z dla osób niepełnosprawnych

2007 – 2009 Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Ruchu Społecznego – Igrzyska Polonijne

2009 – 2017 Prezes Stowarzyszenia wspomagającego i popularyzujęcego Światowe Igrzyska Polonijne w Austrii „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria” – (obecna II-ga kadencja)

2011 – założyciel „POLONIA SPORT“

OGOLNIE:

Dzięki wieloletniej współpracy z austriackim stowarzyszeniem Entwicklungshilfe wprowadził i rozpowszechnia w Polsce z MOKPI Szczyrk Biegi charytatywne. Autort wielu artykułów dot. Polonii i Polonijnego sportu dla mediów polonijnych (jak np. „Oblicza Polonii” czy „Kolorowe Mateczniki” itp.) Swoja działalnoscią wspierał takie organizacje jak: Towarzystwo Kulturalne Wieden-Kraków, Stowarzyszenie Polski Klub, Związek Polaków w Górnej Austrii, Wspólnota Polaków w Górnej Austrii, Stowarzyszenie Polaków w Salzburgu, Kongres Polonii, miesięcznik Głos Polonii, miesięcznik Polonika, kwartalnik Jupiter, czasopismo Zongler, Stowarzyszenie „TAKT, Radio Polonia-Wiedeń, Polskie Stowarzyszenie Sportowe w Austrii, Austriapol – Magazyn Dialogu Międzykulturowego, KOBV – Zwiazek niepełnosprawnych i ofiar wojennych w Austrii.

Przez czasopismo polonijne ZONGLER wybrany Twarzą Roku 2006. W 2009 roku w Toruniu otrzymał nominacje do Rady Igrzysk Polonijnych jako przedstawiciel sportowej Polonii Świata. Na arenach sportowych, zdobywca 4 złotych, 2 srebrnych i 5 brązowych medali w latach 2005 – 2013 na Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, wyróżniony również nagrodą FairPlay w Toruniu.

Andrzej Wojciech Kempa – na stałe mieszka w Wiedniu, ale uwielbia wracać do Koszęcina, w którym się urodził i na Białostoczyznę, gdzie spędził część dzieciństwa. Studiował na kierunkach Fizyka oraz Nauki o Materiałach na Uniwersytecie Ślaskim. Dziennikarz polonijny, założyciel biuletynu Polonia Sport, komentator wydarzeń polonijnych dla TVP, Radia Piekary i Radia Chicago, autor opracowań o Polonii dla magazynów Polonia, Słowo i innych.

źródło: www.polonia-salzburg.com

Kategorie: Inne, Ogłoszenia, Wszyskie. Tagi: , , , , , , , , . Autor: Redakcja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Redakcja

Polonia Sport – Serwis informacyjny dotyczący imprez sportowych organizowanych przy współpracy ośrodków polonijnych na całym świecie. Serwis ten opiera się na drukowanym biuletynie “Polonia Sport”, stronie internetowej www.poloniasport.com , audycjach Radia Polonia Sport i przekazywaniu aktualności przez FanPage na Facebooku. Głównym celem serwisu jest propagowanie sportu wśród Polonii na całym świecie, wspieranie i popularyzacja idei Światowych Igrzysk Polonijnych, Polonijnych Mistrzostw Świata oraz imprez z udziałem Polonii. Poprzez serwis informacyjny „Polonia Sport” pragniemy informować Polonię o bieżących i minionych wydarzeniach sportowych. Realizacji projektu przyświeca podtrzymywanie więzi z ojczyzną i polską kulturą, a także poznawanie i propagowanie kultury Polskiej poprzez sport, rekreację oraz projekty kulturalne i charytatywne. Uwaga! Jakiekolwiek powielanie, wykorzystywanie i dystrybucja zawartych na stronach internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT materiałów dozwolona jest wyłącznie za zgodą właściciela. Warunkiem uzyskania zgody na wykorzystanie materiałów, do których prawa autorskie należą redakcji POLONIA SPORT jest przytoczenie ich w niezmienionej postaci wraz z widocznym i wyraźnym oznaczeniem: “Źródło – www.poloniasport.com” lub innym równoważnym, a jeśli publikacja jest w Internecie – wraz z aktywnym linkiem do strony, z której treść została pobrana. Prawa autorskie Treść serwisów internetowych należących do redakcji POLONIA SPORT wraz z podstronami i wszystkie ich elementy podlegają ochronie przewidzianej przez austriackie oraz międzynarodowe prawo, w tym w szczególności przez przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.